"Mamy prawo do obaw". Prof. Żurawski vel Grajewski o losie strategicznych inwestycji pod rządami PO
- Sądzę, że te inwestycje nie będą kontynuowane, wbrew interesom polskim - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski z Uniwersytetu Łódzkiego pytany, czy rząd opozycji utrzyma sztandarowe polskie projekty jak CPK, terminal przeładunkowy w Świnoujściu czy elektrownie atomowe. Jak mówił, "zadłużenie polityczne" u unijnego mainstreamu i nadzieje na objęcie unijnych stanowisk, sprawią, że to, co nie jest w interesie Niemiec, będzie wygaszane.
2023-11-18, 18:32
- Mamy prawo do obaw i pesymistycznych przewidywań - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski pytany, jak ocenia szanse na kontynuowanie w ewentualnym rządzie PO-Lewicy-Trzeciej Drogi sztandarowych projektów infrastrukturalnych jak CPK, elektrownie atomowe, czy terminal przeładunkowy w Świnoujściu.
- Nie tylko Donald Tusk, ale i Radosław Sikorski czynni byli poprzednio przy wygaszeniu projektu tarczy antyrakietowej, czyli strategicznej bazy wojskowej Stanów Zjednoczonych na naszym terytorium. co do której nikt, w tym również na Kremlu, nie miał wątpliwości, że będzie broniona i która była zwalczana przez rosyjskie służby, tak jawnie jak i niejawnie - dodał.
Jego zdaniem, inwestycje typu CPK czy elektrownia atomowa nie będą po prostu skreślane, tylko będą im stawiane warunku zaporowe. - Będzie to gra na czas, a to będą badane nowe lokalizacje, a to będą podejmowane nowe zobowiązania co do skali inwestycji, nie do zaakceptowania dla inwestorów. Nie przypuszczam, by było to twarde zderzenie, ale chodzi o skutek, nie o sposób wykonania - wskazał.
Zadłużenie polityczne, nadzieje na stanowiska i interesy Niemiec
Jak mówił gość Polskiego Radia 24, "to wszystko, co nie leży w interesie Niemiec", a więc zbudowanie konkurencyjnego wobec Frankfurtu centrum komunikacyjnego w naszej części Europy, regulacja Odry i zbudowanie infrastruktury terminala kontenerowego będącego konkurencją dla portów niemieckich, czy postawienie elektrowni atomowych konkurencyjnych wobec instalacji OZE produkowanych przez przemysł niemiecki, będzie wygaszane.
REKLAMA
Prof. Żurawski vel Grajewski wskazał "zadłużenie polityczne" wobec mainstreamu unijnego, interesy Niemiec i chęć zdobycia przez polityków obecnej opozycji intratnych stanowisk w europejskich strukturach jako przyczyny obaw o kontynuowanie strategicznych dla Polski projektów.
- Sądzę, że te inwestycje nie będą kontynuowane, wbrew interesom polskim - i gospodarczym, i militarnym - powiedział.
Przypomniał też, że CPK miałby znaczenie dla szybkiego przerzucania wojsk i zaopatrzenia w naszym regionie. - Znaczenie tych szlaków jest pierwszorzędne i powinny one jak najszybciej powstać - zaznaczył prof. Żurawski vel Grajewski.
Więcej w nagraniu
Posłuchaj
Prof. Żurawski vel Grajewski: obawiam się, że strategiczne polskie inwestycje nie będą kontynuowane ("Temat dnia/ Gość PR24") 22:47
Dodaj do playlisty
Czytaj także:
- Elektrownie jądrowe w Polsce. Blisko 70 procent Polaków popiera ich budowę
- Wildstein odpowiada Sawickiemu ws. CPK: jego opowieści to zestaw absurdów wołających o pomstę do nieba
- Prezydent Duda: będę bronił ambitnych projektów takich jak CPK i budowa polskich elektrowni atomowych
[ZOBACZ TAKŻE] Misja utworzenia nowego rządu. Schreiber: chcemy pokazać, że jest alternatywa wobec propozycji Tuska
***
Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"
REKLAMA
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski (Uniwersytet Łódzki, przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności, członek sejmowej komisji ds. rosyjskich wpływów w Polsce)
Data emisji: 18.11.2023
Godzina emisji: 17.06
REKLAMA
Polskie Radio 24/ mbl
REKLAMA