„Słynny niebieski prochowiec” – utwory Cohena 1. maja w Studiu im. W. Lutosławskiego
„Słynny niebieski prochowiec” to spektakl multimedialny i koncert z piosenkami Leonarda Cohena. Opowiada o młodości, poezji, muzyce i szalonych latach sześćdziesiątych na kanwie legendarnych ballad i wierszy jednego z najbardziej popularnych i najwybitniejszych bardów współczesności. Wydarzenie odbędzie się w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Impreza 1 maja od godziny 19. O spektaklu i twórczości Leonarda Cohena mówił w audycji Rozmowa Kulturalna Roman Kołakowski, reżyser spektaklu i tłumacz piosenek barda.
2017-05-01, 10:50
Posłuchaj
01.05.2017 Roman Kołakowski: wielu wybitnych twórców mówiło, że Leonard Cohen jest najwybitniejszym bardem
Dodaj do playlisty
Według gościa Polskiego Radia 24 „do Cohena trzeba dojrzeć”. – Przez wiele lat nie dotykałem twórczości Cohena, tylko robiłem Waitsa, Brechta, Cave’a, Okudżawę i Wysockiego. Dotarł do mnie dopiero gdy trzy lata temu przetłumaczyłem 12 jego piosenek, które zyskały akceptacje poety jeszcze przed jego śmiercią. Ostatnia płyta Cohena jest tak fascynująca, to nie tylko pożegnanie, ale przekaz całego życia, opowieść o świecie każdego z nas. Postanowiłem o swojej wzbudzonej na nowo fascynacji Cohenem opowiedzieć młodym ludziom – mówił reżyser.
Roman Kołakowski gra w spektaklu epizodyczną rolę starego poety. O młodości Cohena opowiada grupa młodych muzyków i aktorów. Za aranżacje odpowiadał Rafał Konieczny, który gra w spektaklu młodego poetę. – Młodzi artyści opowiadają o początkach Leonarda Cohena, który pojawia się w hotelu Chelsea w Nowym Jorku, poznaje kontrkulturę i zaczyna śpiewać o otaczającym świecie. Cohen powiedział kiedyś o sobie, że tak naprawdę ma naturę wesołka, a wszyscy przypisują mu smutne rzeczy. Starałem się wydobyć z jego tekstów groteskę, uśmiech i subtelną ironię – wyjaśniał tłumacz.
Jak podkreślał Kołakowski, w spektaklu “Słynny niebieski prochowiec” chciał przedstawić filozoficzny światopogląd Cohena. - Piosenka „Wędrowny blask” (ang. „Travelling Light”) to opowieść autobiograficzna, która staje się w spektaklu o „Słynnym niebieskim prochowcu” przesłaniem, że życie jest piękne, ma swoje blaski i cienie, a każdy z nas jest wędrującym światłem. To wszystko układa się w opowieść o Leonardzie Cohenie, który pojawia się także w wizualizacjach. Cohen szukał dobra wszędzie, nawet w przykrych aspektach egzystencji. Wyciągał to, co najlepsze z wielu religii i tworzył swój własny, mistyczny świat – wskazywał gość Polskiego Radia 24.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem audycji była Maja Kluczyńska.
Polskie Radio 24/kk
Rozmowa Kulturalna w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
_____________________
REKLAMA
Data emisji: 01.05.2017
Godzina emisji: 11:44
Polecane
REKLAMA