"To dramat dla całej branży". Jak koronawirus zmieni świat kultury?

- To cios dla całej branży filmowej. Zawieszono wiele produkcji, odwołano premiery kinowe, wielu artystów pozostało bez środków - wskazywali w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Gołębiewski (dokumentalista, dyrektor festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci, pomysłodawca warsztatów scenariuszowych online) oraz reżyser Grzegorz Pacek.

2020-05-10, 09:00

"To dramat dla całej branży". Jak koronawirus zmieni świat kultury?
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/Shvaygert Ekaterina

Posłuchaj

Grzegorz Pacek i Arkadiusz Gołębiewski o wpływie koronawriusa na świat kultury oraz o warsztatach scenariuszowych (Rozmowa Kulturalna)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

bezkrólewie1200.jpg
"Warto przypomnieć sobie, że są sprawy ważne i ważniejsze". Wojciech Tomczyk o "Bezkrólewiu" w Teatrze Telewizji

Czas pandemii to trudna próba dla nas wszystkich. - Wiem, że plany filmowe wielu moich kolegów są w sytuacji tragicznej. Cierpi nie tylko świat kultury, ale wszyscy Polacy, cała planeta - mówił w Polskim Radiu 24 reżyser Grzegorz Pacek.

- To okazja, aby zastanowić się i przedefiniować nasze paradygmaty, podejście do cywilizacji, do życia - wskazywał.

Arkadiusz Gołębiewski zwracał uwagę, że to dramat dla całej branży filmowej. - Wiele produkcji zostało przerwanych i zawieszonych. Wielu artystów zostało bez środku. Państwowe instytucje uruchomiły wiele programów, które mają ich wesprzeć - mówił.

- To czas na zastanowienie się nie tylko nad tym jak będzie wyglądała produkcja, ale również nad samą tematyką filmową - dodał.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

1200_teatr_shutterstock.jpg
"Rozmowa kulturalna". Sytuacja środowiska teatralnego w czasie pandemii koronawirusa

"To czas, aby szukać tego, co ważne"

Czy w czasie pandemii wygrają seriale wielkich platform streamingowych i filmu komentujące obecną rzeczywistość? - Sam się nad tym zastanawiam, bo siedzę i piszę, zastanawiam się nad własnymi projektami. Trudno uciec od kontekstu. Wszystko to, o czym mówiliśmy do tej pory, ukazuje się teraz w innym świetle. Z drugiej strony zastanawiam się nad tym, czy wszystkie filmy muszą komentować naszą rzeczywistość - mówił.

- Wydaje mi się, że świat nie wróci już na dawne tory. Zmieniła się świadomość ludzi. Okazało się, że zyski i pogoń nie wiadomo za czym to nie to, o czym marzyliśmy - dodał gość Magdaleny Piejko.

Powiązany Artykuł

zenek1200.jpg
Czy w Polsce nie wolno robić filmów o disco-polo? Jan Hryniak o obrazie "Zenek"

Również wg Arkadiusza Gołębiewskiego jesteśmy w czasie, który zmusza do głębokiego zastanowienia się nad inspiracjami i samą tematyką, o której będą chcieli mówić twórcy. - Zaczęliśmy mówić językiem wydumanym i zajmować się tematami polityczno-ideologicznymi, zwłaszcza w Europie. Teraz pytamy "co nas to obchodzi". Skupiamy się na wartościach, na rodzinie

- Pandemia skłania do tego, abyśmy szukali tego, co naprawdę jest dla nas ważne - dodał.

REKLAMA

W drugiej części tematem rozmowy były organizowane przez warsztaty scenariuszowe online, których pomysłodawcom jest Arkadiusz Gołębiewski. Warsztaty odbędą się w połowie czerwca.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

* * *

Audycja: "Rozmowa kulturalna"

Prowadzący: Magdalena Piejko

Gość: Grzegorz Pacek (reżyser​), Arkadiusz Gołębiewski (dokumentalista, dyrektor festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci, pomysłodawca warsztatów scenariuszowych online)

REKLAMA

Data emisji: 10.05.2020

Godzina emisji: 8.33

kstar

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej