X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Bohater niemal antyczny". Prezes Polskiej Fundacji Narodowej o Witoldzie Pileckim

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 09:30
- Opowieść o polskiej historii przez pryzmat tragedii jednostki, Witolda Pileckiego, który sprzeciwił się dwóm totalitaryzmom - tak o powstającym filmie "Raport Pileckiego" mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Zarzecki, prezes Polskiej Fundacji Narodowej.
Audio
  • M. Zarzecki o filmie "Raport Pileckiego" ("Rozmowa kulturalna")
Witold Pilecki
Witold PileckiFoto: Domena publiczna

Polska Fundacja Narodowa, we współpracy z Ministerstwem Kultury i Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, przygotowuje film fabularny opowiadający o losach rotmistrza Witolda Pileckiego. Scenarzystą i reżyserem jest Leszek Wosiewicz. Film jak mówił gość PR24, będzie można obejrzeć w 2021 roku nie tylko na dużym ekranie, ale też w TVP.

- To potężna produkcja i trudny film, a pandemia koronawirusa sprawiła, że produkcja została wstrzymana na kilka tygodni. Ciekawostką o której mogę powiedzieć jest to, że na terenie Twierdzy Modlin powstała scenografia obozu oświęcimskiego - podkreślił Marcin Zarzecki, prezes Polskiej Fundacji Narodowej.


Auschwitz 1200 free
Niemiecki historyk: Polska miała zostać klasą robotniczą bez przywódców

"Różne frakcje historyczne"

Odnosząc się do wypowiedzi reżysera filmu, który mówił w mediach iż kontrowersje toczą się wokół postaci Józefa Cyrankiewicza bo "odezwali się" obrońcy tej postaci, gość PR24 powiedział, że nie dotarły do niego takie sygnały, ale jeśli były, to na etapie prac nad scenariuszem. - To wtedy mogły dojść do głosu różne frakcje historyczne - zauważył.

Dodał, że Witold Pilecki był harcerzem, społecznikiem, oficerem Wojska Polskiego i jako dobrowolny więzień w KL Auschwitz, założył organizację podziemną oraz dokumentował dramat więzionych i bestialstwo niemieckich oprawców.

"Bohater antyczny"

- Po wojnie wstąpił do II Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa we Włoszech. Po powrocie do zniewolonej przez sowietów Polski, zaangażował się w działalność niepodległościową. Aresztowany przez komunistów, poddany brutalnemu śledztwu, po sfingowanym procesie został skazany na śmierć i zamordowany strzałem w tył głowy. To bohater niemal antyczny - mówił prezes Polskiej Fundacji Narodowej.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Rozmowa kulturalna"

Prowadząca: Magdalena Piejko

Gość: Marcin Zarzecki (prezes Polskiej Fundacji Narodowej)

Data: 14.06.2020

Godzina: 8.36

Czytaj także

Jack Fairweather: opór i odwaga Witolda Pileckiego są niezwykle inspirujące

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 17:51
– Uważam, że ważne jest to, by zrozumieć motywację, i to, jakim człowiekiem był Witold Pilecki. (…) Historia rotmistrza to dla wielu osób bardzo trudny i mocny temat. Pilecki był jak blask światła w historii obozu – powiedział Jack Fairweather, brytyjski pisarz i dziennikarz, autor książki "The Volunteer – The True Story Of The Resistance Hero Who Infiltrated Auschwitz".
rozwiń zwiń

Czytaj także

80. rocznica pierwszego transportu do Auschwitz. Historyk: celem była eksterminacja Polaków

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2020 16:08
- Obozy takie jak w Auschwitz w 1940 r. zaczęły się wypełniać Polakami, głównie przez ogromną akcję represyjną przeciwko polskim elitom. Ta polityka prowadziła do tego, by Polacy ugięli się i przestali organizować konspirację - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Bogusław Kopka, historyk.
rozwiń zwiń