"Film o relacjach i wchodzeniu w dorosłość". Aleksandra Skowron o dokumencie "Nieletni inżynierowie"

- Gdy babcia zapytała jedną z 5-letnich naszych widzek, o czym jest ten film, dziecko spuentowało, że ten pan, nauczyciel uczy dzieci myśleć. Bardzo mi się spodobał ten opis i myślę, że jest w tym dużo prawdy. To 5-letnie dziecko odkryło coś, co my czuliśmy - mówiła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Skowron, opowiadając o swoim filmie "Nieletni inżynierowie". Gościem "Rozmowy kulturalnej" był także Mirosław Skowron, scenarzysta i producent dokumentu.

2020-09-13, 09:59

"Film o relacjach i wchodzeniu w dorosłość". Aleksandra Skowron o dokumencie "Nieletni inżynierowie"
Plakat filmu "Nieletni inżynierowie". Foto: facebook.com/NieletniInzynierowie

W ubiegłym tygodniu swoją premierę miał film zatytułowany "Nieletni inżynierowie" w reżyserii Aleksandry Skowron i nominowanej do Oscara w 2005 roku Hanny Polak. Scenarzystą filmu jest Mirosław Skowron, który także produkował obraz. Muzykę do dokumentu stworzył nagrodzony Oscarem Jan A.P. Kaczmarek. W "Rozmowie kulturalnej" o filmie opowiadali jego współtwórcy: Aleksandra i Mirosław Skowron.

Film o relacjach

Dokument opowiada historię uczniów gimnazjum w Lęborku, którzy zainspirowani przez charyzmatycznego nauczyciela fizyki Ignacego Rejmaka, zabierają się za budowę specjalnego żagla który służy satelitom do tego, by bezpiecznie wchodziły w atmosferę i się w niej spalały nie pozostawiając tzw. kosmicznych śmieci.

Powiązany Artykuł

molesta 1200.jpg
"Skandal. Ewenement Molesty". Dokument o warszawskim rapie

Czy jednak jest to film po prostu o grupie nastolatków zaangażowanych w inżynieryjny projekt? Zapytana o to reżyserka ma odmienne zdanie. - Ten film jest przede wszystkim o relacji - relacji między uczestnikami, relacji pomiędzy nauczycielem a uczniami i jest o wchodzeniu w dorosłość. Tak w skrócie mogłabym opowiedzieć film - mówiła Aleksandra Skowron.

- Gdy babcia zapytała jedną z 5-letnich naszych widzek, o czym jest ten film, dziecko spuentowało, że ten pan, nauczyciel uczy dzieci myśleć. Bardzo mi się spodobał ten opis i myślę, że jest w tym dużo prawdy. To 5-letnie dziecko odkryło coś, co my czuliśmy - dodała.

REKLAMA

Wiek największej przemiany

Goście PR24 wyjaśnili, że na wyjątkowego nauczyciela trafili zupełnie przypadkiem, zaglądając do kolejnych klas. Kiedy go spotkali, od razu uznali, że robiąc o film nie mogą go zrobić o nim, bo zupełnie zdominuje ten obraz. Jak stwierdzili - wydaje się, że udało się zachować ostatecznie balans pomiędzy postacią charyzmatycznego nauczyciela a jego uczniami.

- Na początku bohaterami miały być dzieci. My chcieliśmy świadomie pokazać, jaka zachodzi przemiana w dzieciach między 12 a 15 rokiem życia - to jest taki okres w życiu każdego, w którym zmieniamy się najbardziej nie tylko fizycznie, ale także psychicznie. My specjalnie rozpoczęliśmy zdjęcia w nowej szkole, z nowymi dziećmi, gdzie one przyszły do pierwszej klasy, wtedy jeszcze gimnazjum, nie znając ani siebie nawzajem, ani nauczycieli - mówił Mirosław Skowron.

Powiązany Artykuł

1200_LGBT_shutterstock.jpg
Jacek Komuda: pod presją środowisk LGBT zaczęto stosować cenzurę

- Mieliśmy takie wrażenie, że dzięki temu, że między nauczycielem a tą grupą dzieci zarysowała się taka - widoczna w filmie - więź, to ta przemiana jest jeszcze bardziej podkreślona, jeszcze mocniejsza. Trafiając na innego nauczyciela, być może wyglądałoby to inaczej. Rzeczywiście Ignacy jest wyjątkowym nauczycielem, ale też trzeba podkreślić, że to jest jeden nauczyciel na milion. Takich nauczycieli jest w Polsce więcej - dodał.

Posłuchaj

Aleksandra i Mirosław Skowron o filmie "Nieletni inżynierowie" ("Rozmowa kulturalna" / PR24) 24:31
+
Dodaj do playlisty

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

* * *

Audycja: "Rozmowa kulturalna"
Prowadzi: Magdalena Piejko
Goście: Aleksandra i Mirosław Skowron (reżyserka i scenarzysta filmu "Nieletni inżynierowie")
Data emisji: 13.09.2020
Godzina emisji: 08.35

PR24/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej