"Na razie jest 11 odcinków, między innymi o wybitnym chemiku". Ferens o "Geniuszach i marzycielach"

- Przeczesałam internet i biblioteki, rozmawiałam też z naukowcami z USA szukając konkretnych, wybitnych postaci i tak powstał cykl "Geniusze i marzyciele" - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Ferens, reżyserka.

2021-01-31, 09:00

"Na razie jest 11 odcinków, między innymi o wybitnym chemiku". Ferens o "Geniuszach i marzycielach"
Jan Czochralski, wybitny chemik, ojciec światowej elektroniki. Foto: Foto: materiały prasowe

Tematem audycji był nowy serial dokumentalny "Geniusze i marzyciele" o polskich naukowcach i odkrywcach. To opowieść o jedenastu bohaterach sportretowanych w filmach z udziałem autorytetów i historyków z całego świata. - Na razie powstało jedenaście odcinków, ale być może kiedyś będzie sto jedenaście, ponieważ jest tyle ważnych postaci, że spokojnie swoją osobowością i historią wypełnią godzinny film - powiedziała reżyserka.

Autorski pomysł

Cykl jest autorskim pomysłem Anny Ferens, która poświęciła na ten projekt wiele lat. Stworzyła cykl przedstawiający sylwetki takich osób jak np. Henryk Magnuski, twórca walkie-talkie, Ludwik Hirszfeld, który wprowadził oznaczenia grup krwi, czy Jan Czochralski, odkrywca w obszarze krystalizacji krzemu, kładący podwaliny pod rozwój dzisiejszych technologii. To m. in. dzięki jego metodzie korzystamy z komputerów czy telefonów komórkowych.


Powiązany Artykuł

shutterstock ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego free mkidn free 1200.jpg
"Rekompensata na rzecz uczciwej kultury". Wiceszef MKiDN nt. ustawy o statusie artysty zawodowego

- Pierwszy film pt. "Henryk Magnuski. Twórca walkie talkie" przybliża sylwetkę i dokonania Henryka Magnuskiego (1909-1978). To był zupełny przypadek, kiedy wyjechał on do USA na stypendium, by móc zapoznać się z tym, co w dziedzinie telekomunikacji dzieje się na świecie, a kiedy wybuchła wojna, nie mógł już wrócić do kraju. Z kolei po wojnie, PRL-owska propaganda nie pozwalała, by docierały jakiekolwiek informacje o tym, co polscy naukowcy robią dobrego w USA - powiedziała Anna Ferens.

Jan Czochralski

Polski inżynier był pionierem bezprzewodowej komunikacji oraz pierwszych modeli podręcznej radiostacji. Stworzył też system umożliwiający lądowanie po zmroku samolotów na lotniskowcach, który pomógł Amerykanom w czasie wojny na Pacyfiku. Bohaterami filmów będą też: Stefan Banach, Stefan Bryła, Jan Czochralski jako wybitny chemik, Ludwik Hirszfeld, Józef Hofmann, Antoni Kocjan, Kazimierz Prószyński, Zygmunt Puławski, Jan Szczepanik, Czesław i Tadeusz Tańscy.

REKLAMA

Cykl filmów "Geniusze i marzyciele" wyprodukowały Telewizja Polska S.A. oraz Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA). Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Posłuchaj

A. Ferens o "Geniuszach i marzycielach" ("Rozmowa kulturalna") 21:00
+
Dodaj do playlisty

Audycja: "Rozmowa kulturalna"

Prowadzący: Magdalena Piejko

Gość: Anna Ferens (reżyserka)

REKLAMA

Data emisji: 31.01.2021

Godzina: 08.36 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej