X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"To będzie miejsce tętniące życiem". Janusz Kukuła o Muzeum Teatru Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 09:14
– Prawie sto lat historii Teatru Polskiego Radia zobowiązuje do upamiętnienia – mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Teatru Polskiego Radia 24 Janusz Kukuła. W poniedziałek 18 października 2021 r. w Baranowie Sandomierskim zostanie uroczyście otwarte Muzeum Teatru Polskiego Radia – prawdopodobnie jedyna na świecie placówka muzealnicza poświęcona słuchowiskom teatru radiowego. 
Janusz Kukuła
Janusz KukułaFoto: E. Iwanicka

"Muzeum Teatru Polskiego Radia – Muzeum Słów i Głosów" powstało z inicjatywy Janusza Kukuły – dyrektora i głównego reżysera Teatru Polskiego Radia – oraz Wojciecha Ramusa – prezesa Zarządu Fundacji Teatr Wyobraźni. Prace nad ekspozycją muzealną rozpoczęły się w 2018 roku. – To będzie jedno z najważniejszych wydarzeń w moim życiu zawodowym, moje serce będzie tam biło trzy razy mocniej niż zwykle. To będzie miejsce tętniące życiem.  W podziemiach zbudowaliśmy studia nagraniowe, gdzie będzie można realizować słuchowiska. Będą tam organizowane warsztaty, młodzi ludzie będą uczyć się pisać scenariusze – powiedział Janusz Kukuła. 


1200_Kamińska.jpg
"Słowo nabiera tam szczególnej intensywności". Agnieszka Kamińska o teatrze radiowym

W Muzeum można obejrzeć wystawy: "Matysiakowie" – w wystylizowanym na końcówkę lat 60. pokoju, który pomoże wczuć się w atmosferę lat największej popularności słuchowiska, gdy ilość słuchaczy sięgała 11 milionów; "W Jezioranach" – ekspozycja w formie sentymentalnej podróży w zaaranżowanej kuchni wiejskiej z lat 60.

Jako że będzie to "Muzeum Słów i Głosów", w Baranowie zostaną rozstawione mówiące ławeczki. – Będzie można usiąść i np. posłuchać Gustawa Holoubka, Zbigniewa Zapasiewicza i innych wielkich. Każdemu z nich poświęcimy ławeczkę. Utrwalimy te głosy, jak utrwalamy w sobie obraz tych cudownych ludzi, którzy nas kształtowali. Dzięki Teatrowi Polskiego Radia całe pokolenia Polaków rozumiały, czym jest polszczyzna. Prawie sto lat historii Teatru Polskiego Radia zobowiązuje nas do upamiętnienia.

Uruchomiona zostanie również ekspozycja "Sonus ex Machina" – jedyna w Polsce interaktywna prezentacja barokowych maszyn służących do wytwarzania efektów dźwiękowych: wiatru, deszczu, grzmotów i gradu. Ponadto w Muzeum można będzie obejrzeć kolekcję plakatów Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" autorstwa Rafała Olbińskiego i Andrzeja Pągowskiego, a w planach są już (od grudnia) kolejne wystawy stałe ("Złota setka polskich słuchowisk") i czasowe ("65 lat Matysiaków").

Posłuchaj
21:56 PR24 2021_10_17-08-35-00.mp3 Janusz Kukuła o Muzeum Teatru Polskiego Radia (Rozmowa kulturalna)

 

Z kolei wystawa "Hulewicz-Kukuła" poświęcona została niemal stuletniej historii Teatru Polskiego Radia. To znaczona pamiątkami podróż od czasów pierwszego dyrektora Teatru Wyobraźni Witolda Hulewicza, poprzez złote lata Teatru Polskiego Radia, aż do czasów współczesnych – pod dyrekcją Janusza Kukuły.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Rozmowa kulturalna"

Prowadzący: Maja Kluczyńska

Gość: Janusz Kukuła (dyrektor Teatru Polskiego Radia)

Data emisji: 17.10.2021

Godzina: 8.35

PR24

Czytaj także

Janusz Kukuła: radio jest teatrem wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 10:08
34. słuchowiska z całego kraju oraz 28. spektakli są reprezentowane w ramach XIX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej, który rozpoczał się 24 maja 2019 roku w Sopocie. 
rozwiń zwiń