Lata dziewięćdziesiąte przyniosły wiele zmian w polityce, w funkcjonowaniu gospodarki, w codziennym życiu. Jak zmiany te wpłynęły na przestrzeń wokół nas? Jak bardzo zmienił się wtedy wygląd miast? Jak opisać architekturę tamtego czasu, co nam z niej pozostało, jaką lekcję możemy wyciągnąć z jej historii?
- To wszystko na wystawie czasowej do 19 lutego 2023 roku. Będzie można zobaczyć Warszawę ostatniej dekady XX wieku przez pryzmat fotograficzny. Korzystamy z haseł fotograficznych, jak fotografia przedstawia tę architekturę, opowiadamy o różnych aspektach tamtejszej stolicy głównie w przestrzeni publicznej - mówiła Julia Staniszewska.
"Tysiąc obiektów do zobaczenia"
Po dekadach dominacji czarno-białych kadrów, lata 90. wprowadziły kolor na ulicach i fotografiach. Wraz z demokracją, otwarciem rynków i dostępnością coraz lepszych materiałów rozpoczyna się boom na kolor: nasycony, intensywny i trwały. Staje się on symbolem możliwości, które pojawiły się w okresie zmian, również dla zawodowych fotografów.
- Mamy tysiąc obiektów do zobaczenia na naszej wystawie, głównie fotografii, aktorem drugoplanowym jest tutaj film dokumentalny, fabularny i artystyczny. W kinie Syrena będzie można zobaczyć kilka filmów fabularnych i też film dokumentalny. Na wystawie można zobaczyć także pocztówki, wiele oryginałów, sporo małych odbitek, nie za dużo światła - dodała gość PR24.
21:43 PR24_mp3 2022_11_13-08-35-27.mp3 "Błysk, mat, kolor". Kuratorka wystawy: pokazujemy Warszawę ostatniej dekady XX w. poprzez fotografię ("Rozmowa kulturalna")
***
Audycja: "Rozmowa Kulturalna
Prowadzący: Maja Kluczyńska
Gość: Julia Staniszewska (kuratorka wystawy "Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90" w Muzeum Warszawy) oraz Wanda Kaczor (koordynatorka projektów i wydarzeń towarzyszących wystawie)
Data emisji: 13.11.2022
Godzina: 08:35