more_horiz

"Pieśni Doliny Jozafata" Jana Kantego Pawluśkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 07:05
- Współtwórca słynnej grupy Anawa, autora "Nieszporów Ludźmierskich", muzyki teatralnej i filmowej przedstawia na swój jubileusz  imponujące oratorium "Ogrody Jozafata", inspirowane "Boską Komedią" Dante Alighieriego. Wśród 13 pieśni, znajdują się adaptacje fragmentów z utworu Dantego, ale również autorska pieśń pióra Leszka Moczulskiego „Samotni na dwóch brzegach”. O nowej płycie Jan Kanty Paluśkiewicz rozmawiał w Polskim Radiu 24 z Mają Kluczyńską.
Audio
Fragment okładki płyty  Pieśni Doliny Jozafata
Fragment okładki płyty " Pieśni Doliny Jozafata"Foto: mat. promocyjne

Oratorium "Pieśni Doliny Jozafata" jest zapisem koncertu zorganizowanego z okazji 50. rocznicy pracy artystycznej Jana Kantego Pawluśkiewicza, który odbył się w 2017 roku. Na scenie ICE Kraków wystąpili: Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Ewy Strusińskiej, chór pod kierownictwem Wiesława Delimata oraz soliści – Elżbieta Towarnicka, Magdalena Idzik, Iwona Socha, Aleksander Kruczek i Kamil Zdebel.

- Napisaną kilkanaście lat temu kompozycję udało się nagrać dopiero dwa lata temu i wreszcie wydać. Teksty te nie mają fabularnej potoczystości, są to wybrane fragmenty z "Boskiej Komedi", z części "piekielnej" "czyśćcowej" i "rajskiej". To jest ścieżka bardzo indywidualna, i pokazuje moje poszukiwania estetyki językowej, niesłychanych groźnych, fascynujących i rozpaczliwych wizji, które tworzył Dante Alighieri. Z drugiej zaś strony, chciałem, by te fragmenty nie kolidowały z muzyką, ponieważ nie wszystko co jest słowem, nadaje się do ujęcia muzycznego – mówił Jan Kanty Pawluśkiewicz.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiała Maja Kluczyńska.

____________________ 

Data emisji: 31.05.2019

Godzina emisji: 23.35

Zobacz także

Zobacz także