Wystawa "Dali Cybernetics". Fascynacja teorią względności i czwartym wymiarem
- Ta wystawa opowiada o bardzo głębokiej fascynacji Dalego postępem technologicznym, naukami ścisłymi, tytułową cybernetyką, włącznie z najbardziej sławnym, ale i niepokojącym dzieckiem, jakim jest sztuczna inteligencja - mówił w Polskim Radiu 24 Stach Szabłowski, ambasador wystawy "Dali Cybernetics", który wraz z Marią Stolarską, edukatorką Art Box Experience, był gościem Mai Kluczyńskiej.
2024-10-12, 08:35
Od najmłodszych lat Salvador Dali twierdził, że sztuka jest anachroniczna, i przewidywał, że zostanie "zastąpiona przez bardziej owocne formy, wciąż niemożliwe do wyobrażenia, wykraczające całkowicie poza granice sztuk pięknych i absolutnie zgodne z naszymi czasami".
Wystawa "Dali Cybernetics" ukazuje, jak dalece genialność dzieł artysty wynikała z otwartego, prowokacyjnego i naukowego sposobu myślenia, a także z fascynacji teorią względności i czwartym wymiarem.
- Salvador Dali naprawdę znał się na fizyce, na biologii, matematyce. Tutaj te wszystkie elementy łączą się w całość. Bardzo ciekawe jest odnajdywanie w jego obrazach tego, co tam ukrył, na przykład odniesień do teorii względności Einsteina - mówiła Maria Stolarska.
Jak dodał Stach Szabłowski, Dali był artystą głęboko i kompetentnie myślącym o nauce, który szukał kontaktów z uczonymi i wykorzystującymi tę wiedzę w swoich dziełach sztuki.
REKLAMA
Posłuchaj
***
Audycja: Weekend kulturalny
Prowadząca: Maja Kluczyńska
Goście: Stach Szabłowski, ambasador wystawy, i Maria Stolarska, edukatorka Art Box Experience
Data emisji: 11.10.2024
Godzina: 21.06
PR24/ka/kmp
REKLAMA
REKLAMA