Przywódcy krajów UE poparli porozumienie ws. brexitu. "Uzgodnienia dotyczyły kwestii irlandzkiej"

2019-10-18, 20:41

Przywódcy krajów UE poparli porozumienie ws. brexitu. "Uzgodnienia dotyczyły kwestii irlandzkiej"
Komisja Europejska w tle brytyjskiej flagi. Foto: TheaDesign/ Shutterstock

Jest zgoda europejskich przywódców na porozumienie w sprawie brexitu. Decyzja zapadła na unijnym szczycie w Brukseli. Konsekwencje wynegocjowanej umowy w PR24 tłumaczyła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Posłuchaj

18.10.19 "Magazyn europejski"
+
Dodaj do playlisty

Wcześniej kompromis dotyczący zmian w umowie brexitowej osiągnęli unijni i brytyjscy negocjatorzy. Europejscy przywódcy zaapelowali do państw członkowskich o szybkie działania, by umowa weszła wejść w życie.

Powiązany Artykuł

1200_Morawiecki_PAP.jpg
Premier: trzymamy kciuki za przyjęcie umowy brexitowej w Wielkiej Brytanii

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Prof. T. Grosse: koszty ekonomiczne bezumownego brexitu byłyby dramatyczne

Teraz uzgodnione zmiany w umowie trafią do parlamentu brytyjskiego i to posłowie na Wyspach zdecydują o losie porozumienia. Jeśli brytyjscy posłowie zaakceptują dokument, Unia Europejska nie powinna robić problemu, wszystkie procedury ratyfikacyjne zapewne zostaną przyspieszone i brexit stanie się faktem 31 października. Już w przyszłym tygodniu Parlament Europejski ma zaakceptować umowę. Kolejny krok to przyjęcie porozumienia na jednej z najbliższych, unijnych rad ministerialnych. Później każdy kraj zdecyduje, w jaki sposób ratyfikować umowę, w niektórych może być potrzebna zgoda parlamentów narodowych.

"Brak irlandzkiej granicy"

Beata Płomecka zwróciła uwagę na to, że ostateczne uzgodnienia dotyczyły przede wszystkim kwestii irlandzkiej. - Chodziło o zapisy, które będą gwarantować, że nie będzie kontroli między Irlandią Północną - należącą do Zjednoczonego Królestwa - a Republiką Irlandii. Taki był postulat 27 unijnych krajów i tego dotyczyły ostatniej negocjacje - poinformowała brukselska korespondentka Polskiego Radia. Podkreśliła, że "uzgodnienia przewidują brak granicy na Zielonej Wyspie". - Zostanie ona przeniesiona na morze - dodała.

Beata Płomecka zauważyła również, że "Irlandia Północna będzie częścią obszaru Wielkiej Brytanii, ale będzie też od niej odseparowana, ponieważ stworzy z Republiką Irlandii wspólny obszar regulacyjny". - Kontrole będą odbywać się w portach brytyjskich i w zależności od miejsca przeznaczenia towaru będą miały róże cła - powiedziała korespondentka Polskiego Radia.

Powiązany Artykuł

Marek Borowski_1200.jpg
M. Borowski o brexicie: to referendum pokazuje, jak można zamieszać ludziom w głowach

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] J. Wydra: umowa brexitowa jest niejasna. Brytyjski parlament może ją odrzucić

Jeśli brytyjscy posłowie odrzucą porozumienie brexitowe, wtedy albo Wielka Brytania wyjdzie z Unii bez umowy, albo potrzebne będą dodatkowe negocjacje. To jednak musiałoby się wiązać z kolejnym opóźnieniem terminu brexitu, a premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson kategorycznie odrzucał taką możliwość.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Bogumił Husejnow.

Polskie Radio 24/jp

------------------------------------

Data emisji: 18.10.2019

Godzina emisji: 20.33

Polecane

Wróć do strony głównej