Rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. KOD zaprasza Solidarność

Komitet Obrony Demokracji zamierza zorganizować uroczystości rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Na te uroczystości zaprosił Solidarność. To główny temat Podsumowania Dnia w Polskim Radiu 24. W audycji również o manewrach USA i Korei Południowej. 

2017-08-21, 22:01

Rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. KOD zaprasza Solidarność
Materiał ilustracyjny. Foto: PR24/PJ

Posłuchaj

21.08.17 Podsumowanie Dnia Komentarze
+
Dodaj do playlisty

KOD zgłosił w gdańskim ratuszu na 31 sierpnia całodobowe zgromadzenie na pl. Solidarności, gdzie zamierza zorganizować uroczystości 37. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Na organizowane przez siebie uroczystości zaprosił Solidarność.   

Maciej Chudkiewicz z Tygodnika Solidarność ocenił, że działania KOD to niepoważna, groźna prowokacja do konfrontacji. Z jednej strony ma ona na celu uderzyć w Solidarność, z drugiej "toczy się walka o zawłaszczenie tego, co zostało po sierpniu ’80 roku". – Toczy się walka o polską tożsamość i to, co za kim tak naprawdę stoi historia – mówił. Gość podkreślił, że plac przy bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej to miejsce, gdzie składa się kwiaty i modli za zmarłych, a nie prowokuje swoim zachowaniem do kryzysu. – KOD wydaje mi się, że zmierza w kierunku, by sprowokować Solidarność i potem móc powiedzieć: zobaczcie, co ci związkowcy robią – wskazywał.

Korea Południowa i Stany Zjednoczone rozpoczęły wspólne manewry wojskowe na Półwyspie Koreańskim. Władze w Pjongjangu ostrzegają, że to „dolewanie oliwy do ognia” wobec napiętej sytuacji w regionie. Korea Południowa odpiera zarzuty, twierdząc, że ćwiczenia odbywają się co roku i mają defensywny charakter. Południowokoreański prezydent Mun Dze In zapewniał dziś, że manewry Ulchi Freedom Guardian nie są wymierzone przeciwko jakiemukolwiek z państw, a przygotowania do nich trwały od wielu miesięcy. Ćwiczenia oparte są m.in. na komputerowych symulacjach zakładających północnokoreański atak nuklearny. W manewrach bierze udział około 50 000 żołnierzy południowokoreańskich i 17 500 żołnierzy sił USA stacjonujących na Półwyspie Koreańskim, a także żołnierze z Australii, Kanady, Danii i Wlk. Brytanii.

Dr Maciej Milczanowski z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania wskazywał, że jeśli ćwiczenia wyznaczają przeciwnika w postaci Korei Północnej, ona może propagandowo to wykorzystywać mówiąc, że ćwiczy się z nią wojnę. – Potem jest tylko kwestia zmiany retoryki z obronnej w ofensywną i mamy prowokację wymierzoną w takie działania – tłumaczył. W ocenie gościa, dla Korei Północnej to element polityki wewnętrznej, bowiem to państwo upadłe gospodarczo i społecznie, utrzymujące się na filarze służb mundurowych. – Żeby taka władza mogła się utrzymywać trzeba ciągłej aktywności wewnętrznej. Nic tak bardzo jej nie wzmaga, jak wielki wspólny wróg – podsumował.

REKLAMA

W części informacyjnej Podsumowania Dnia była mowa m.in. o usuwaniu skutków nawałnic na Pomorzu i Kujawach i zastrzeleniu sprawcy zamachu w Barcelonie.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzami programów były Maria Furdyna i Ewa Wasążnik

Polskie Radio 24/IAR/ip

REKLAMA

___________________

Podsumowanie Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 21.08.17

Godzina emisji: 21:00

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej