Wizyta watykańskiego sekretarza stanu w Rosji
Wizyta francuskiego prezydenta w wybranych stolicach Europy Środkowo-Wschodniej i wizyta sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina w Rosji. To najważniejsze tematy, o których mówili goście Podsumowania Dnia w Polskim Radiu 24.
2017-08-23, 22:01
Posłuchaj
Kanclerz Austrii Christian Kern poinformował, że 4 kraje: Austria, Czechy, Francja i Słowacja uzgodniły ogólne zasady na jakich mogłoby dojść do porozumienia w sprawie przepisów unijnych dotyczących pracowników delegowanych. O uzgodnieniach przywódcy tych krajów poinformowali podczas konferencji prasowej w Salzburgu. Francuski prezydent Emmanuel Macron odbywa właśnie podróż po kilku krajach Europy Środkowo- Wschodniej i prowadzi konsultacje na temat tych unijnych przepisów.
Zdaniem Aleksandry Rybińskiej z tygodnika „Sieci”, działania Macrona nie mają nic wspólnego z tezą, że to jakaś kara dla Polski za to, że nie była miła dla Francji. Dodała, że chodzi o twardy interes. Podkreśliła także, że chodzi o element marketingowy, bowiem Macron znajduje się w bardzo trudnej sytuacji, jeśli chodzi o politykę wewnętrzną. – Spadło mu poparcie, Francuzi zaczynają tracić zaufanie, panuje przekonanie, że nic nie potrafi zrobić, wszystko się zaczyna sypać. Musi wyprodukować jakiś sukces. Załatwienie sprawy z dyrektywą o pracownikach delegowanych byłoby sukcesem, dlatego presja, którą wywiera jest tak duża – wyjaśniła.
Prezydent Rosji Władimir Putin podczas spotkania z watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem w środę wyraził zadowolenie z "konstruktywnego dialogu" ze Stolicą Apostolską. Dodał następnie: "Porozumienia zawarte podczas moich spotkań z papieżem Franciszkiem są stale wprowadzane w życie". W ten sposób odniósł się do swych dwóch rozmów z papieżem w czasie audiencji w Watykanie w listopadzie 2013 i w czerwcu 2015 roku. – Jesteśmy bardzo zadowoleni, że dialog między Kościołami jest kontynuowany – podkreślił Władimir Putin.
Publicysta Łukasz Kobeszko mówił, że spotkanie to dalsza próba, głównie ze strony Watykanu by ocieplać stosunki z Rosją. – Musimy wziąć pod uwagę, że siłą rzeczy Watykan w sprawie konfliktu ukraińskiego i izolacji Rosji, nie może się opowiedzieć jednoznacznie po jednej stronie konfliktu, więc zachowuje dyplomatyczną równowagę. Na pewno to działa też na korzyść Rosji, bo daje wsparcie w trudnym czasie – wskazywał. Gość odniósł się również do spotkania watykańskiego sekretarza stanu z patriarchą moskiewskim. Ocenił, że w ostatnim czasie spotkania dostojników kościołów mają raczej charakter dyplomatyczny, niż religijny. Podkreślił, że stosunki między patriarchatem moskiewskim i Rzymem ustabilizowały się i nie ma dużej potrzeby, by to spotkanie powtarzać w bliskim horyzoncie czasowym.
REKLAMA
W części informacyjnej Podsumowania Dnia była mowa m.in. o usuwaniu skutków nawałnic, OFE i obchodach 37. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych.
Więcej w nagraniu.
Gospodarzami programów byli Mateusz Drozda i Ewa Worobiec.
Polskie Radio 24/ip
REKLAMA
___________________
Podsumowanie Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 23.08.17
Godzina emisji: 21:00
REKLAMA