Jak wyginęły dinozaury?
Jak wielka była skala zniszczeń, które wywołała Asteroida 66 milionów lat temu? Nowe ustalenia przynoszą wyniki symulacji komputerowych opublikowanych przez zespół Andrew J. Conleya z amerykańskiego National Center for Atmosferic Research. Gościem audycji Zdziwienie tygodnia był prof. Grzegorz Racki z Katedry Paleontologii i Stratygrafii Wydziału Nauk o Ziemi, Uniwersytetu Śląskiego.
2017-09-01, 08:00
Posłuchaj
Jak wynika z badań zespołu Andrew J. Conleya, obiekt który uderzył w Ziemię 66 milionów lat temu, spowodował trwające dwa lata ciemności. A temperatura na powierzchni Ziemi spadła wówczas aż o 28 stopni Celsjusza.
- Tamto zdarzenie można porówna do wybuchu milinów bomb atomowych. Takie scenariusze wciąż dają jednak małe wyobrażenie na temat zdarzeń mających miejsce w epoce dinozaurów – podsumował prof. Grzegorz Racki.
– Ciemności, które wówczas zapadły mogły spowodować załamanie się łańcucha pokarmowego przez odcięcie roślin do procesów fotosyntezy. To zaś zainicjowało kaskadę wymierania wyższych gatunków zwierząt - powiedział ekspert.
Teoria zespołu Andrew J. Conleya opiera się głównie na tym, że główną przyczyną wyginięcia dinozaurów był efekt cieplarniany, ponieważ do atmosfery dostał się wówczas dwutlenek węgla. Zdaniem gościa audycji, czynników, które doprowadziły do śmierci żyjących ówcześnie zwierząt, było bardzo wiele. - Amerykańska praca eksponuje głównie rolę sadzy, które dostały się do stratosfery i razem z parą wodną doprowadziły do przegrzania, jednak prawdziwe przyczyny będziemy badać jeszcze latami – powiedział prof. Grzegorz Racki.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu była Anna Piotrowska.
Polskie Radio 24/kawa
Więcej audycji z cyklu Zdziwienie Tygodnia
REKLAMA
____________________
Data emisji: 31.08.2017
Godzina emisji: 22:14
REKLAMA