Nagroda Nobla z fizyki za fale grawitacyjne

Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłosiła, że tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki podzielą między siebie trzej badacze fal grawitacyjnych: Reiner Weiss, Barry Barish i Kip Thorne. Nagrodę przyznano za wkład w prace nad detektorem fal grawitacyjnych LIGO i ich obserwację. O badaniach fal grawitacyjnych mówił w audycji Zdziwienie Tygodnia prof. Tomasz Bulik z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, jeden z ponad tysiąca fizyków, którzy brali udział w projekcie i mieli swój udział w wykryciu fal grawitacyjnych.

2017-10-13, 08:00

Nagroda Nobla z fizyki za fale grawitacyjne
Zaobserwowana fala grawitacyjna powstała na skutek zderzenia dwóch czarnych dziur oddalonych od Ziemi o 1,3 mld lat świetlnych. . Foto: LIGO/Caltech/MIT/Sonoma State (Aurore Simonnet)

Posłuchaj

12.10.2017 prof. Tomasz Bulik o Nagrodzie Nobla z fizyki za fale grawitacyjne
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślał prof. Tomasz Bulik, fale grawitacyjne są określane jako „zmarszczki czasoprzestrzeni”. - Albert Einstein wiedział o istnieniu fal grawitacyjnych, ale sądził, że nie są zjawiskiem fizycznym i nie niosą ze sobą energii, tylko są sztucznym układem współrzędnych. Dopiero w latach 50. ukazały się prace, które odkryły, że nie miał racji, ponieważ fale grawitacyjne niosą ze sobą energię. Każdy obiekt jest źródłem grawitacji, a kierunek grawitacji zależy od położenia źródła. Informacja o zmianie kierunku grawitacji to fala grawitacyjna, która zabiera energię z danego układu – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Zdaniem prof. Tomasza Bulika by wykryć fale, to musimy obserwować obiekty o bardzo dużych masach, które poruszają się ze sporymi prędkościami – LIGO i VIRGO to dwa detektory, które od dłuższego czasu uwspólniły poszukiwania fal grawitacyjnych. Poszukujemy fal grawitacyjnych w ramach czterech grup. Pierwszą jest poszukiwanie fal grawitacyjnych w podwójnych układach gwiezdnych, w drugiej chcemy znaleźć rozbłyski o nieznanym kształcie sygnału, z kolei w trzeciej poszukujemy sygnałów ciągłych, natomiast do czwartej szukamy tła z całego nieba od wielu obiektów – mówił prof. Bulik.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Anna Piotrowska.

REKLAMA

Polskie Radio 24/IAR/PAP

Więcej audycji z cyklu Zdziwienie Tygodnia

____________________ 

Data emisji: 12.10.2017

Godzina emisji: 22:16


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej