Co Polacy wiedzą na temat Egiptu?
Na konferencji naukowej "Egipt wczoraj i dziś" zoprezentowano najciekawsze, często niepublikowane badania naukowe. Odkrycia rzucają nowe światło na ten kraj. Gośćmi audycji Zdziwienie Tygodnia były: prof. Ewa Machut-Mendecka z katedry Arabistyki i Islamistyki Wydziału Orientalistycznego UW i dr Teodozja Rzeuska, dyrektor Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN.
2017-12-01, 14:00
Posłuchaj
Egipt kojarzy nam się często z państwem faraonów, piramidami i kurortami nad Morzem Czerownym. Tymczasem współczesny kraj położony w dolnie Nilu dynamicznie się rozwija i może zafascynować niejednego przybysza.
– Wydaje się, że Polacy mają znacznie większą wiedzę na temat starożytnego Egiptu, niż współczesnego. Nasza wiedza, która w większości pochodzi że szkoły, kończy się na Kleopatrze i nawet Egipt bizantyjski, czy arabski przed podbojem osmańskim, jest kompletnie nieznany – stwierdziła prof. Ewa Machut-Mendecka.
Współczesna historia Egiptu liczona jest od tzw. odrodzenia arabskiego, które miało miejsce w początkach XIX w. – Od tego czasu kraj ten zaczął się dynamicznie rozwijać nie tylko gospodarzczo, ale również kulturalnie. Wielu wybitnych twórców stworzyło dzieła z dziedziny literatury czy filmu - powiedziała dr Teodozja Rzeuska. - Warty zainteresowania jest również fenomen egipskiego feminizmu, który chociaż nie jest bardzo rozwinięty w tym kraju muzułmańskim, to jednak funkcjonuje - dodała dyrektor Instytutu.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem programu była Anna Piotrowska.
Polskie Radio 24
Więcej audycji z cyklu Zdziwienie Tygodnia
____________________
REKLAMA
Data emisji: 30.11.2017
Godzina emisji: 22:16
REKLAMA