Na Zdrowie: alergia to nie wyrok

2017-07-15, 17:00

Na Zdrowie: alergia to nie wyrok
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: GlowImages/EastNews

Już połowa naszego społeczeństwa cierpi na różnego rodzaju alergie. Jednocześnie rośnie też liczba osób chorujących na astmę. Dlaczego tak się dzieje? Czy alergia zawsze prowadzi do astmy? Jakie są skutki społeczne tego problemu? Na te pytania odpowiadał w audycji Na Zdrowie prof. Piotr Kuna – alergolog z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Norberta Barlickiego w Łodzi.

Posłuchaj

15.07.2017 Prof. Piotr Kuna: „Alergia im dłużej trwa, tym ciężej przebiega”.
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślał prof. Piotr Kuna, alergia to nadmierna reakcja organizmu na bodźce środowiska. – Może się objawiać nieżytem nosa, zapaleniem zatok, zapaleniem gardła, krtani, tchawicy, oskrzeli, pęcherzyków płucnych, dolegliwościami przewodu pokarmowego, zmianami skórnymi, a w skrajnych przypadkach innych narządów wewnętrznych. Przyczyną alergii jest zachodni styl życia – migracja do miast, przewaga asfaltu i betonu nad zielenią – mówił gość Polskiego Radia 24.

Według lekarza alergia jest rozpoznaniem klinicznym. – Podstawą rozpoznania jest obserwacja pacjenta i prawidłowo zebrany, dokładny wywiad lekarski i badanie pacjenta. Alergia to odczyn zapalny na śluzówkach i skórze. To choroba ogólnoustrojowa, im dłużej trwa, tym ciężej przebiega. Musimy wiedzieć czy ktoś w rodzinie miał w alergie. Testy nie są badaniem w 100 proc. miarodajnym. W Łodzi przeprowadzono badania, które wykazały, że alergia pokarmowa może prowadzić do astmy. Leki trzeba brać cały czas, by uwolnić się od dolegliwości i wydłużyć życie pacjenta – mówił prof. Kuna.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Elwira Kaganowicz.

Polskie Radio 24/kk

_____________________ 

Na Zdrowie - wszystkie audycje

Data emisji: 15.07.2017

Godzina emisji: 16:31


Polecane

Wróć do strony głównej