Kleszcze - prawda i mity
Przed każdymi wakacjami słyszymy, że czeka nas niespotykana plaga kleszczy. O tym, czy kleszcze rzeczywiście są tak groźne, czy ich ukąszenia zawsze prowadzą do poważnych chorób, jak się przed nimi chronić i co zrobić gdy już padniemy ich ofiarą, mówili w audycji Na Zdrowie dr. n. med. Marta Supergan-Marwicz (Warszawski Uniwersytet Medyczny) i prof. dr hab. Włodzimierz Gut (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny).
2017-07-22, 17:47
Posłuchaj
Jak podkreśliła dr Marta Supergan-Marwicz, populacja kleszczy rośnie. - Z roku na rok jest ich coraz więcej, ale nie jest tak, jak donosiły media wiosną tego roku, że ich populacja nagle się zwiększyła – wyjaśniła.
Dodała, że kleszcze bardzo dobrze dopasowują do zmian klimatu, a im jest cieplej, tym łatwiej jest im przeżyć. - Z kleszczami mamy też coraz więcej do czynienia. Coraz modniejsze są bowiem sporty uprawiane w lesie, coraz więcej przebywamy na łonie przyrody. Ponadto kleszcze wchodzą do miast i jest im tam bardzo dobrze – zauważyła dr Supergan-Marwicz.
Wyjaśniła także metodę ich działania. - Kleszcze są co prawda ślepe, ale za to mają radary, którymi łowią zapachy, drgania gruntu, ciepło człowieka. Gdy już wiedzą, że nadchodzi ofiara, zaczepiają się one o skórę czy odzież, następnie chodzą po ciele i instalują się w dogodnym dla nich miejscu – tłumaczyła.
Z kolei prof. Włodzimierz Gut zwrócił uwagę, że jeśli chodzi o kleszcze, istnieje sporo informacji przesadnych. - Wszelkie mapy dotyczące występowania kleszczy robione były dla chorób odkleszczowego zapalenia mózgu. Ponadto chorób odkleszczowych jest nieco więcej niż popularnie znane odkleszczowe zapalenie mózgu czy borelioza. Jest też np. babeszjoza – podsumował.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji była Elwira Kaganowicz.
Polskie Radio 24/pr
Na zdrowie w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
___________________
Data emisji: 22.07.17
Godzina emisji: 16:31
REKLAMA