Na Zdrowie: Wady wymowy
Badania dowodzą, że problemy z mową dotyczą coraz większej liczby osób. Skąd właściwie biorą się wady i zaburzenia wymowy? O tym w audycji Na Zdrowie mówiły Maja Wojnarowicz, neurologopeda i Anna Cioch, logopeda.
2018-03-10, 17:00
Posłuchaj
Najczęściej, w kontekście problemów z zburzeniami mowy, mówi się o dzieciach. Jak podkreślały na naszej antenie ekspertki, kłopoty dotyczące mówienia często mają swoje przyczyny w nieprawidłowym rozwoju dziecka.
– Rozwój mowy dziecka rozpoczyna się już w łonie matki. Wtedy dziecko osłuchuje się z dźwiękami, „łapie” melodię głosu. W okresie niemowlęctwa dziecko uczy się naśladować, powtarzać (…) – mówiła na naszej antenie Maja Wojnarowicz. – Dziś dużym problemem jest to, że coraz więcej dzieci zaczyna mówić z dużym opóźnieniem. To wina ich przestymulowania. Od wczesnych faz swojego rozwoju najmłodsi są narażeni na telewizję, czyli hałas i obrazy, które szybko się przesuwają. Tymczasem, ich mózg nie jest jeszcze do tego przystosowany – dodawała ekspertka.
Problemy z wymową, polegające np. na niepoprawnym wymawianiu spółgłosek, mogą także dotyczyć osób dorosłych. Oprócz tego, logopedzi pracują również z osobami, które mają kłopoty z mową po przebytych urazach.
Więcej w całej audycji, której gościem była również Anna Cioch.
REKLAMA
Gospodarzem programu była Elwira Kaganowicz.
Polskie Radio 24/zz
____________________
Na Zdrowie - wszystkie audycje
REKLAMA
Data emisji: 10.03.18
Godzina emisji: 16.33
REKLAMA