Nowelizacja ustawy o IPN. "Doskonały prezent dla Benjamina Netanjahu"

– Sprawa zmian w ustawie o IPN została wykorzystana przez stronę izraelską głównie na użytek polityki wewnętrznej – powiedziała dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Odniosła się w ten sposób do napięcia w relacjach polsko-izraelskich i ostrej reakcji Izraela na nowelizację ustawy o IPN.

2018-02-04, 22:08

Nowelizacja ustawy o IPN. "Doskonały prezent dla Benjamina Netanjahu"
Benjamin Netanjahu. Foto: Xinhua/Photoshot/REPORTER/EASTNEWS

Posłuchaj

04.02.18 Północ - Południe
+
Dodaj do playlisty

W sobotę do sporu na linii Polska-Izrael odniósł się minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel. W swoim oświadczeniu stwierdził, że Polska może być pewna, iż Niemcy biorą na siebie pełną odpowiedzialność za Holokaust i będą potępiać wszelkie zafałszowania historii.

Na to wystąpienie do tej pory nie zareagowała strona izraelska. Dr Agnieszka Bryc uważa, że jest to kwestia tego, iż polska nowelizacja ustawy o IPN jest wykorzystywana przez polityków izraelskich przede wszystkim jako instrument rozgrywki wewnętrznej.

– W Izraelu mamy do czynienia z bardzo poważnym kryzysem politycznym wokół samego premiera Netanjahu, który boryka się z dramatyczną, w stosunku do niego, kampanią związaną z narastającymi i udowodnionymi prawnie oskarżeniami o korupcję. Można powiedzieć, że walczy on o przetrwanie i każda okazja, by przykryć jego problemy czymś, co jest niezwykle emocjonalne i absorbujące społeczeństwo izraelskie jest dla niego świetnym prezentem – wyjaśniła rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Zdaniem dr Agnieszki Bryc zapewnienie strony niemieckiej o odpowiedzialności za zbrodnie II wojny światowej to coś normalnego. Co prawda nastąpiło to z pewnym opóźnieniem, ale według rozmówczyni Polskiego Radia 24 wynika to z charakteru dyplomacji.

REKLAMA

– Rząd niemiecki, całkiem rozsądnie, przeczekał tę pierwszą i największą falę kryzysu, kiedy strony polska oraz izraelska wymieniały się nie argumentami, ale bardzo emocjonalnymi oskarżeniami. W momencie, gdy nastąpiło pewne uspokojenie, to Niemcy wyszły z informacją przypominającą, jaki jest stan historyczny przewinień II wojny światowej. Mogły i powinny zrobić to wcześniej, ale cynicznie tego nie uczynili – dodała.

W części informacyjnej audycji m.in. o trwających rozmowach koalicyjnych w Niemczech dotyczących powstania rządu, kijowskiej demonstracji przeciwko obecnym władzom Ukrainy, białoruskich obchodach 272. rocznicy urodzin Tadeusza Kościuszki, katastrofie kolejowej w USA, śmierci aktora Wojciecha Pokory, a także o 52. finale Super Bowl. 

Nie zabrakło również najciekawszych wiadomości ze sportowych aren. Przedstawił je Maciej Nowak.

Audycję "Północ-Południe" prowadził Jakub Kukla.

REKLAMA

Polskie Radio 24/db

Wszystkie audycje Północ-Południe

___________________

Data emisji: 04.02.18

REKLAMA

Godzina emisji: 21:06

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej