Polska jednym z najważniejszych partnerów w niemieckiej polityce zagranicznej?
Partner o szczególnym znaczeniu. Takiego sformułowania użyto wobec naszego kraju w umowie koalicyjnej pomiędzy CSU/CDU a SPD w ramach tworzenia rządu koalicyjnego w Niemczech. Czy to oznacza, że Polska będzie w najbliższym czasie państwem, które będzie miało dla Niemców szczególne znaczenie?
2018-02-11, 21:16
Posłuchaj
14 rozdziałów i 176 stron maszynopisu. Tak wygląda umowa koalicyjna zawarta między chadekami z CDU/CSU i socjaldemokratami z SPD. Polska pojawia się siedem razy.
"Niemieckie partnerstwo ma szczególne znaczenie. Jego fundament tworzy pojednanie między Niemcami i Polakami oraz wspólna odpowiedzialność za Europę. Nie zapomnimy, że Polska i Węgry położyły kamień węgielny pod zjednoczenie Niemiec i Europy w wolności. Na tej podstawie chcemy rozbudowywać współpracę z Polską" – czytamy w dokumencie.
– Jest to sygnał wysyłany z Berlina, który może oznaczać dążenie niemieckich polityków do zakończenia przepychanki z Polską trwającej praktycznie od momentu wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta naszego kraju. Delikatnie mówiąc, w ostatnich latach nasi zachodni sąsiedzi przyzwyczaili się do mało partnerskiego traktowania Polski. Być może teraz uznano, że czas to zmienić i te zapisy mogą być swego rodzaju gałązką oliwną we wzajemnych relacjach – ocenił dr Bogdan Pliszka z Politechniki Śląskiej.
Politolog zauważył, że zmiana nastawienia niemieckich polityków może być podyktowana naciskami płynącymi ze środowiska tamtejszych przedsiębiorców. Zauważają oni coraz lepszy stan polskiej gospodarki i jednocześnie szansę na zrobienie dobrych interesów ze swoimi odpowiednikami w naszym państwie.
REKLAMA
– Polityka polityką, ale kręgi gospodarcze coraz mocniej mogą sygnalizować kanclerz Merkel, że przepychanka nie służy dobrze niemieckim interesom. Pozostaje tylko pytanie czy i w jaki sposób Polska może wykorzystać tę sytuację – dodał.
W części informacyjnej audycji m.in. o śledztwie prokuratury dotyczącym ewentualnych nieprawidłowości przy kontraktach na budowę autostrady A2, przysiędze kolejnych oddziałów Wojsk Obrony Terytorialnej, Światowym Dniu Chorego, wprowadzeniu nowych zasad organizacji instytucji islamskich we Francji, a także o napięciach w relacjach izraelsko-irańskich.
Nie zabrakło również najciekawszych wiadomości ze sportowych aren. Przedstawił je Dariusz Matyja.
Audycję "Północ-Południe" prowadził Wojciech Kościak.
REKLAMA
IAR/Polskie Radio 24/db
Data emisji: 11.02.18
Godzina emisji: 21:06
Polecane
REKLAMA