Eksperci chcą zmian w konstytucji. Komentarz

2018-04-16, 13:39

Eksperci chcą zmian w konstytucji. Komentarz
Według obecnej konstytucji, obowiązującej od 1997 roku, władzę ustawodawczą pełnią organy powołane w wyniku wyborów – dwuizbowy parlament składający się z Sejmu i Senatu. Władzę wykonawczą sprawują prezydent i Rada Ministrów.Foto: Jan Graczynski / East News

Wzmocnienie roli premiera kosztem kompetencji prezydenta – za takim rozwiązaniem w większości opowiedzieli się konstytucjonaliści, którzy zostali zapytani przez Prawo i Sprawiedliwość o zmiany dotyczące ustawy zasadniczej. W Polskim Radiu 24 komentarz Piotra Andrzejewskiego, prawnika, członka Trybunału Stanu.

Posłuchaj

16.04.18 Eksperci chcą zmian w konstytucji. Komentarz Piotra Andrzejewskiego, prawnika
+
Dodaj do playlisty

Wyniki ankiety konstytucyjnej zostały zaprezentowane w poniedziałek w Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości. Prof. Anna Łabno z Uniwersytetu Śląskiego, przedstawiając rezultaty badania, wskazywała, że większość ekspertów chce zmian ustrojowych, m.in. w kontekście władzy ustawodawczej i wykonawczej.

– Ścierają się różne koncepcje związane z tym, czy władza wykonawcza ma funkcjonować tak, jak obecnie, czyli być w sposób niedookreślony związana z Radą Ministrów, czy też władza wykonawcza ma opierać się na systemie kanclerskim lub parlamentarnym – komentował w Polskim Radiu 24 Piotr Andrzejewski. – Zwolennicy tych koncepcji się równoważą – dodawał ekspert, zaznaczając, że w ankiecie PiS wyraźnie zwyciężyła jedna z opcji.

Profesor Anna Łabno wskazała również, że większość uczestników ankiety chce utrzymania Senatu. Miałby on pełnić funkcje związane ze współpracą międzynarodową, np. z Polonią; miałby też odrębne kompetencje. Eksperci chcą również, by kadencja senatorów została wydłużona.

Według obecnej konstytucji, obowiązującej od 1997 roku, władzę ustawodawczą pełnią organy powołane w wyniku wyborów – dwuizbowy parlament składający się z Sejmu i Senatu. Władzę wykonawczą sprawują prezydent i Rada Ministrów.

Referendum w sprawie kierunków zmian ustawy zasadniczej chce w listopadzie zorganizować prezydent. Prezydenckie konsultacje referendalne podsumuje konwencja, która odbędzie się 26 kwietnia w Warszawie. Decyzja o ewentualnym referendum będzie należała do Senatu.

Więcej w rozmowie z Piotrem Andrzejewskim.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/IAR/zz

Wszystkie audycje Północ-Południe

__________________

Data emisji: 16.04.18

Godzina emisji: 12.45

 

 

Polecane

Wróć do strony głównej