Wsparcie dla niepełnosprawnych i opiekunów. Skąd wziąć pieniądze na realizację postulatów?
– Spełnienie postulatów strajkujących może przesunąć się w czasie – powiedział Stefan Sękowski z Nowej Konfederacji. W magazynie „Północ-Południe” odniósł się w ten sposób do trwającego w Sejmie protestu opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy domagają się podniesienia kwoty renty socjalnej oraz wprowadzenia dodatku rehabilitacyjnego.
2018-04-22, 22:05
Posłuchaj
W resorcie rodziny i pracy trwają prace nad projektem w sprawie wsparcia osób niepełnosprawnych. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, m.in. zwiększenie rent. Stefan Sękowski zwrócił uwagę, że kluczowe będzie źródło, z którego będą pochodziły pieniądze na ten cel.
– Jeżeli zapowiedzi szefa Rady Ministrów zostaną w pełni zrealizowane, to początkowo będzie trzeba na ten cel, łącznie z wyrównaniem, przeznaczyć 5 mld złotych, a następnie 1 mld złotych każdego roku. Znalezienie odpowiednich funduszy może nie okazać się aż tak łatwe. Dlatego sądzę, że spełnienie postulatów protestujących osób może rozciągnąć się w czasie – ocenił.
Jednym ze sposobów sfinansowania wsparcia dla osób niepełnosprawnych może być tzw. danina solidarnościowa, którą płaciliby najlepiej zarabiający Polacy. Stefan Sękowski podkreślił, że traktuje ten pomysł czysto propagandowo.
– Poza tym, ze jacyś mityczni najbogatsi mieliby płacić ten podatek, nie ma żadnych szczegółów dotyczących tego pomysłu. Został on rzucony chyba tylko po to, by rozbroić opozycję – dodał publicysta tygodnika „Do Rzeczy”.
REKLAMA
Pomysłem na znalezienie odpowiednich środków finansowych mogą być też zmiany w programie 500 Plus, który trafiałby jedynie do najbardziej potrzebujących, a pozostała część do opiekunów osób niepełnosprawnych.
– W pierwszej kolejności pieniądze z programu 500 Plus powinny iść do tych, którzy nie są w stanie samodzielnie ich wypracować. Dzisiaj trafiają one również do ludzi posiadających dochód, który nie wymaga od nich przyjmowania tych pieniędzy. Są osoby, którym przydałyby się one o wiele bardziej – dodał.
W części informacyjnej audycji m.in. o zapowiedziach premiera Morawieckiego dotyczących pakietu rozwiązań dla osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów, zaprzysiężeniu kolejnych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, spotkaniach polityków PiS z wyborcami w czasie objazdu po Polsce, uroczystościach 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, a także o narastającej fali antysemityzmu we Francji.
Nie zabrakło również najciekawszych wiadomości ze sportowych aren. Przedstawił je Dariusz Matyja.
REKLAMA
Magazyn „Północ-Południe” prowadził Łukasz Sobolewski.
Polskie Radio 24/db
Wszystkie audycje Północ-Południe
____________________
REKLAMA
Data emisji: 22.04.18
Godzina emisji: 21:06
Polecane
REKLAMA