Zjazd Dużych Rodzin. "Duże rodziny to bardzo dobre rodziny"

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rząd rozumie potrzeby i życie dużych rodzin jak żadna wcześniejsza ekipa. Zwracając się do uczestników VI Zjazdu Dużych Rodzin w Szczecinie podkreślił, że większość działań społecznych i gospodarczych jest prowadzona właśnie dla rodzin. O polityce prorodzinnej rządu mówił w audycji Północ-Południe prof. Marek Kośny z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, ekspert Związku Dużych Rodzin.

2018-06-02, 22:00

Zjazd Dużych Rodzin. "Duże rodziny to bardzo dobre rodziny"
Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z rodzinami, w ramach VI Ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin w Szczecinie. Foto: PAP/Marcin Bielecki

Posłuchaj

02.06.2018 prof. Marek Kośny: „W polityce rodzinnej cały czas brakuje uwzględnienia pracy domowej”.
+
Dodaj do playlisty

Morawiecki oświadczył w sobotę podczas VI Ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin, że dla jego rządu najważniejszy jest rozwój polskiej rodziny. „Cechą charakterystyczną naszych działań w polityce społecznej i w polityce gospodarczej - którą chcę utrzymać do samego końca i chcę, żebyśmy tym mogli się szczycić - jest wiarygodność. Dlatego w ślad za naszymi pomysłami dla dużych rodzin poszły też czyny i środki budżetowe, dlatego dzisiaj obserwujemy zupełną zmianę podejścia do dużych rodzin” - mówił.

Zdaniem prof. Marka Kośnego w ostatnich latach w polityce rodzinnej wydarzyło się wiele dobrego. – Zrobiliśmy duży postęp w stosunku do tego co było jeszcze kilkanaście lat temu. Wtedy duże rodziny kojarzyły się z „patologią”. Obecnie ten obraz bardzo się zmienia. Takie spotkania jak to w Szczecinie to okazja do pokazania, że duże rodziny to normalne i bardzo dobre rodziny. Świadczenie 500 Plus bardzo wpłynęło na pozycję materialną rodzin wielodzietnych. Ubóstwo było wcześniej dużym problemem – mówił ekspert.

Według gościa Polskiego Radia 24 praca domowa powinna być uznawana jako praca zawodowa. – W polityce rodzinnej cały czas brakuje uwzględnienia pracy domowej, na którą często patrzymy jako na „siedzenie w domu”. Ta praca jest całkowicie nie odzwierciedlona w składach. Ma to znaczenie dla emerytów – matka, która wychowała wielu obywateli nie korzysta na tym od państwa. Często nie ma emerytury ze względu na brak formalnej aktywności zawodowej. Jest pomysł, by część składek na ubezpieczenie społeczne dzieci trafiała bezpośrednio do rodziców. Zostaliśmy zaproszeni do rozmów, a polityka ma być rozwijana – powiedział prof. Kośny.

W trwającym od wczoraj zjeździe bierze udział 250 rodzin z Polski i z zagranicy, między innymi z Litwy, Łotwy, Węgier, Niemiec i Hiszpanii.

REKLAMA

W programie także rozmowa z Wojciechem Wilkiem, prezesem Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, o polskiej pomocy humanitarnej.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Piotr Wąż.

Polskie Radio 24/PAP/IAR/cd

REKLAMA

______________________

Data emisji: 02.06.2018

Godzina emisji: 21:37

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej