Spotkanie szefów rządów państw V4 z kanclerzem Austrii

Rozmowy dotyczą m.in. migracji, przyszłego budżetu UE oraz współpracy z krajami Bałkanów Zachodnich. W rozmowach podczas roboczego lunchu udział biorą, poza kanclerzem Kurzem, szefowie rządów: Polski - Mateusz Morawiecki, Węgier - Viktor Orban, Czech - Andrej Babisz i Słowacji - Peter Pellegrini. Komentarz Piotra Falkowskiego z "Naszego Dziennika".

2018-06-21, 14:01

Spotkanie szefów rządów państw V4 z kanclerzem Austrii
Premier Polski Mateusz Morawiecki podczas szczytu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej i kanclerza Austrii w Budapeszcie, Węgry, 21.06.2018. Foto: PAP/Krystian Maj/KPRM

Posłuchaj

21.06.18 Piotr Falkowski o szczycie państw V4 z kanclerzem Austrii
+
Dodaj do playlisty

- Na spotkaniu premierów państw Grupy Wyszehradzkiej z kanclerzem Austrii poruszone zostaną tematy dotyczące założeń austriackiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, która rozpocznie się 1 lipca bieżącego roku, jak i kwestie migracji oraz współpracy z krajami Bałkanów Zachodnich, wieloletniego budżetu UE po roku 2020 oraz Brexitu – poinformowała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Wcześniej w czwartek odbyło się spotkanie w gronie premierów państw V4. Zostało ono zorganizowane na zakończenie węgierskiej prezydencji w Grupie, która formalnie trwać będzie do 30 czerwca, a następnie przejmie ją Słowacja.

Grupa Wyszehradzka jest nieformalną, regionalną formą współpracy czterech państw Europy Środkowej: Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Za datę jej powstania przyjmuje się 15 lutego 1991 roku. Prezydencja w Grupie pełniona jest na zasadzie rotacji i trwa rok. Ostatni raz Polska sprawowała prezydencję w Grupie od 1 lipca 2016 do 30 czerwca 2017 roku.

Gość Polskiego Radia 24 odniósł się do kwestii problemu migrantów z jakim boryka się Europa. - Podstawą rozwiązania kryzysu migracyjnego ma być dobra ochrona granic Unii Europejskich, współpraca z państwami trzecimi oraz rozwiązywanie problemów na miejscu, w krajach w których powstają, natomiast problem który mają Niemcy wynika z tego, że usiłują wycofać się z dotychczasowej polityki ale w taki sposób, żeby niemieckie społeczeństwo tego nie dostrzegło, tak by kanclerz Angela Merkel mogła wyjść z tego z twarzą, by ikt nie mógł powiedzieć, że jest to przegrana tej koncepcji - komentował Piotr Falkowski.

REKLAMA

PAP/PR24

Gość PR24: Piotr Falkowski - "Nasz Dziennik".

Wszystkie audycje Północ-Południe

____________________ 

REKLAMA

Data emisji: 21.06.2018

Godzina emisji: 12:45

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej