Rzeź wołyńska. Historyk o "krwawej niedzieli"

– To apogeum pierwszego etapu czystki, którą Ukraińcy przeprowadzili na Wołyniu, a potem także w Małopolsce Wschodniej. To była skoordynowana akcja – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Zawistowski. Historyk na naszej antenie mówił o tzw. "krwawej niedzieli", która uznawana jest za punkt kulminacyjny rzezi wołyńskiej.

2018-07-11, 13:28

Rzeź wołyńska. Historyk o "krwawej niedzieli"
Pomnik ofiar rzezi wołyńskiej w Warszawie . Foto: WIKIMEDIA COMMONS/PUBLIC DOMAIN

Posłuchaj

11.07.18 Rzeź wołyńska. Andrzej Zawistowski o "krwawej niedzieli"
+
Dodaj do playlisty

W niedzielę, 11 lipca 1943 roku, miała miejsce masowa akcja przeciwko ludności polskiej przeprowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na Wołyniu, określana mianem "krwawej niedzieli". Tego dnia zaatakowano ludność blisko 100 polskich miejscowości.

– Oddziały UPA, a także inne oddziały ukraińskiej konspiracji i ludność ukraińska, zaatakowały prawie 100 miejscowości zamieszkałych w części lub całości przez Polaków – relacjonował dr Andrzej Zawistowski. Jak zauważył ekspert, podczas "krwawej niedzieli" obiektem ataków były często kościoły. – Linia podziału społeczeństwa była dość wyraźna. Polacy w większości byli wyznania rzymskokatolickiego, a Ukraińcy byli prawosławni. To ułatwiało atak i utrudniało obronę – dodawał ekspert.

Historyk mówił również o obecnych relacjach polsko-ukraińskich, na tle rzezi wołyńskiej. – Jednoznacznie możemy ocenić rolę UPA w kontekście tego wydarzenia. Nie ma dwóch zdań, był to atak na bezbronną ludność cywilną w celu jej eksterminacji (...). Musimy jednak rozmawiać. Ustawianie się na określonych pozycjach, w których nie ma miejsca na dialog, do niczego nie prowadzi – ocenił dr Andrzej Zawistowski.

W niedzielę, w przededniu rocznicy, na Wołyniu był prezydent Andrzej Duda. Apelował on do władz Ukrainy o wznowienie możliwości dokonywania ekshumacji i upamiętnień polskich ofiar.

REKLAMA

Szacuje się że z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło około stu tysięcy Polaków. Polski parlament uznał zbrodnię wołyńską za ludobójstwo.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Piotr Wąż.

W Polskim Radiu 24 o "krwawej niedzieli" mówił również Piotr Dmitrowicz, historyk.

REKLAMA

Polskie Radio 24/IAR/zz

-------------------------------

Data emisji: 11.07.18

Godzina emisji: 12.45


 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej