Publicyści: prawda o Powstaniu Warszawskim była zakłamywana

- Przez lata prawda o Powstaniu Warszawskim była zakłamywana. Najpierw przez Niemców, później przez komunistów. Z kolei w III RP nie było wielkiej dyskusji na ten temat - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Dmitrowicz, historyk i publicysta. Zdaniem innego historyka, Mariusza Olczaka, w czasach komunizmu Powstanie było zepchnięte na margines historii.

2018-08-01, 14:53

Publicyści: prawda o Powstaniu Warszawskim była zakłamywana

Posłuchaj

Piotr Dmitrowicz o debacie publicznej na temat rocznicy Powstania Warszawskiego
+
Dodaj do playlisty

Nie tylko pamięć, ale też spór o istotę i zasadność wybuchu Powstania Warszawskiego wciąż pozostają obecnej w debacie publicznej. - Powstańcy żyli w zapomnieniu i w pogardzie. I nie mówię tu o latach pięćdziesiątych. Dlatego, dzisiaj mamy zapewne taki głód tej dyskusji. Można oczywiście zapytać, czy 1 sierpnia jest dobrym dniem, aby taką dyskusję prowadzić - zastanawiał się na antenie PR 24 Piotr Dmitrowicz.

- Ale tu jest coś ważniejszego. Rocznica Powstania Warszawskiego to jest taki moment, który potrafi nas połączyć. Mam na myśli całą Polskę, bo dziś te obchody odbędą w wielu miejscach. I to jest fenomenalne i o tym powinniśmy pamiętać  – ocenił publicysta. Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, "to nie jest tylko tak, że dzisiaj prezydent oraz najwyżsi oficjele składają kwiaty w jednym miejscu i koniec, kropka". - Jest mnóstwo innych uroczystości, takich jak biegi, spotkania, czy dyskusje na ten temat. To pokazuje, że nasza świadomość się zmieniła, że potrafimy być dumni z naszej historii. To jest ważne - ocenił Dmitrowicz.

- Trudno się dziwić, że wracamy pamięcią do tamtych dni. Dla Warszawy to jedno z najważniejszych wydarzeń, które zdecydowało o życiu lub śmierci wielu jego mieszkańców. Do dzisiaj wspominamy i myślę, że będziemy przez następne lata wspominać wybuch Powstania Warszawskiego - stwierdził z kolei Mariusz Olczak, historyk i zastępca dyrektora Archiwum Akt Nowych.

- Pojawiło się szereg głosów krytycznych, że my zawsze świętujemy. Ale tak samo jest na Zachodzie. Nawet w pewnych momentach ta ilość pomników czy świąt jest większa niż w Polsce. Wystarczy spojrzeć na centrum Londynu. To nie jest tylko nasza specyfika i nie musimy się tego wstydzić - ocenił na antenie PR 24 Olczak.

REKLAMA

1 sierpnia 1944 roku, do walk z Niemcami ruszyło około 20 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej. Powstanie miało trwać kilka dni, trwało ponad 2 miesiące, w walkach poległo około 18 tysięcy powstańców, życie straciło także ponad 100 tysięcy cywilów.

Polskie Radio 24/mg

__________________________________

REKLAMA

Data emisji: 1.08.18

Godzina emisji: 12.45 i 13.15

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej