Małgorzata Bonikowska: Polska powinna zastosować się do prawa unijnego
- Z punktu widzenia czysto prawnego Polska i Węgry powinny zastosować się do tego aktu prawnego, a jednocześnie tak go wdrażać, by zminimalizować negatywne dla bezpieczeństwa konsekwencje - powiedziała w PR24 dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, odnosząc się do opinii rzecznik Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu w sprawie nieprzyjęcia przez nasz kraj uchodźców.
2019-10-31, 13:20
Posłuchaj
Polska złamała unijne prawo, odmawiając przyjęcia uchodźców zgodnie z europejskim programem relokacji - taka jest opinia rzecznik generalnej Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Eleanor Sharpston stwierdziła, że zobowiązaniom państw członkowskich uchybiły także Czechy i Węgry. To tylko sugestia dla sędziów, którzy nie muszą jej wziąć pod uwagę, ale w większości przypadków posiłkują się opiniami rzeczników generalnych przy wydawaniu orzeczeń. Postanowienia unijnego Trybunału w tej sprawie możemy się spodziewać za kilka miesięcy.
>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Odmowa przyjęcia przez Polskę uchodźców. Jest opinia TSUE
Sprawa dotyczy niezrealizowanego programu relokacji z jesieni 2015 roku. Wtedy większość krajów zdecydowała o przyjęciu przez Unię Europejską 160 tysięcy osób z obozów w Grecji i we Włoszech. Program był rozpisany na dwa lata. Mimo jego zakończenia Komisja Europejska pod koniec 2017 roku skierowała pozwy przeciwko Polsce, a także Czechom i Węgrom argumentując, że odmowa przyjęcia uchodźców była złamaniem unijnego prawa.
"Niezastosowanie się do aktu prawnego Unii Europejskiej"
REKLAMA
- Można się spodziewać, że Trybunał w tej kwestii powie mniej więcej to samo, bo nastąpiło niezastosowanie się do decyzji podjętej przez radę po konsultacji z parlamentem, czyli do decyzji wiążącej, do aktu prawnego Unii Europejskiej, który przyjęły państwa członkowskie - powiedziała w Polskim Radiu 24 Małgorzata Bonikowska.
Podkreśliła, że z punktu widzenia czysto prawnego Polska powinna zastosować się do tego aktu prawnego, a jednocześnie tak go wdrażać, aby "zminimalizować konsekwencje negatywne dla bezpieczeństwa". - Polska, Węgry i Czechy po prostu nie przyjęły imigrantów. Trybunał Europejski najprawdopodobniej potwierdzi, że miało miejsce naruszenie prawa, może zasądzić kary - najprawdopodobniej finansowe - zaznaczyła ekspertka.
Więcej w nagraniu.
Rozmawiał Ryszard Gromadzki.
REKLAMA
Polskie Radio 24/PAP/IAR/bartos
-----------------
Data emisji: 31.10.2019
Godzina emisji: 12.33
REKLAMA
Polecane
REKLAMA