Dawid Piekarz: Polska i Ukraina zacieśniają bezpieczeństwo energetyczne
- Polska i Ukraina dzięki nowej umowie gazowej zaoszczędzą sobie mnóstwo pracy. Nie będziemy drugim Kuwejtem ani Rosją, ale jest to metoda małych kroków, która pozwala naszym krajom korzystać z tego, co mamy - powiedział w Polskim Radiu 24 Dawid Piekarz z Instytutu Staszica.
2019-12-09, 13:15
Posłuchaj
Gość Polskiego Radia 24 odniósł się do podpisania umowy przez PGNiG z ukraińską ERU Management Services w zakresie poszukiwania złóż węglowodorów na zachodzie Ukrainy. - Możemy mówić o dwóch znaczeniach. Pierwsze jest polityczne ze względu na wspólne interesy. Drugim elementem jest kwestia geologiczno-technologiczna. Gaz będzie wydobywany z tego samego złoża, które jest eksploatowane po polskiej stronie. Oznacza to, że PGNiG będzie mógł wykorzystać swoje kompetencje w zakresie wydobycia i teoretycznie poprawi się bilans gazowy Ukrainy - stwierdził.
- Mamy możliwość eksploatacji gazu także przez stronę ukraińską, a w Polsce wciąż zwiększamy płatne wydobycie gazu. Już na poprzedni sezon zimowy Ukraina, której Rosja ten gaz odcięła, zaopatrzyła swoje magazyny za pośrednictwem polskiego systemu dystrybucji gazu. To był gaz, który przypływał z Ameryki. Zacieśnianie współpracy z firmami ukraińskimi jest kolejnym krokiem do tego, aby oba kraje były bardziej bezpieczne energetycznie i bardziej niezależne - dodał.
Powiązany Artykuł
Zbigniew Kuźmiuk: koniec kontraktu z Gazpromem to rzecz bez precedensu
- PGNiG puszcza świder i pozyskuje gaz, przez co obie strony oszczędzają sobie mnóstwo pracy. Gaz w zależności od zapotrzebowania może być tłoczony na stronę polską lub ukraińską. Nie będziemy drugim Kuwejtem ani Rosją, ale jest to metoda małych kroków, która dla Polski i Ukrainy pozwala korzystać z tego, co mamy - zwrócił uwagę.
Fuzja Orlenu z Lotosem
Dawid Piekarz wypowiedział się także o możliwym połączeniu Lotosu i Orlenu. - W mojej ocenie to połączenie ma sens dlatego, że zmienia się struktura firm energetycznych. Większość z nich idzie w stronę wytwarzania energii elektrycznej i w perspektywie kilku lub kilkunastu lat będzie to miało coraz większe znaczenie. Kondycja polskich spółek energetycznych nie jest ponadto najlepsza. Połączenie spółki, która ma kompetencje w zakresie energetyki z Orlenem, który ma pieniądze i kapitał, wydaje się budować synergię - zaznaczył.
REKLAMA
***
Więcej w nagraniu
Rozmawiał Antoni Opaliński
Polskie Radio 24/pkr
REKLAMA
---------------------------------------
Data emisji: 09.12.2019
Godzina emisji: 12.38
Polecane
REKLAMA