"Nie istnieje bitwa, która przebiegałaby zgodnie z planem". Doradca GIS o walce z koronawirusem

- Jeżeli rozwój koronawirusa będzie przebiegał w sposób liniowy, czyli bez gwałtownego przyrostu zakażeń, to sprawa jest do rozwiązania i będzie można to zatrzymać - powiedział prof. Włodzimierz Gut, doradca Głównego Inspektora Sanitarnego.

2020-02-27, 15:02

"Nie istnieje bitwa, która przebiegałaby zgodnie z planem". Doradca GIS o walce z koronawirusem

Posłuchaj

Prof. Włodzimierz Gut o walce z koronawirusem ("Północ-Południe")
+
Dodaj do playlisty

Jarosław Pinkas, główny inspektor sanitarny, przedstawił w Senacie informacje o zagrożeniu związanym z koronawirusem. Wskazał, że infrastruktura i służby medyczne są gotowe na wystąpienie przypadku zarażenia w Polsce. Prof. Włodzimierz Gut stwierdził, że "nie istnieje bitwa, która przebiegałaby zgodnie z planem".

Powiązany Artykuł

pap koronawirus 1200.jpg
Robert Tekieli o koronawirusie: zjawisko bardziej psychologiczne i medialne niż realne zagrożenie

- Plany są już przygotowane od dawna, od chwili, gdy świat zmagał się z SARS, czyli z posobnym problemem związanym z ciężką niewydolnością oddechową. Nie zostały jednak zweryfikowane, bo SARS nie pojawił się w naszym kraju - zaznaczył ekspert.

Nie dopuścić do wzrostu logarytmicznego

Prof. Gut podkreślił, że jeżeli po tym, gdy koronawirus pojawi się w Polsce, jego rozwój będzie przebiegał w sposób liniowy, czyli bez gwałtownego przyrostu zakażeń, to "sprawa jest do rozwiązania i będzie można to zatrzymać".

- Gorzej jeśli coś nam przemknie, jak miało to miejsce we Włoszech. Trzeba pilnować wszystkich kontaktów, wszystkich źródeł zakażenia i osób, które potencjalnie mogą stać się takimi źródłami - wskazał.

REKLAMA

Nie tylko skuteczna, ale przede wszystkim bezpieczna

Powiązany Artykuł

shutterstock_koronawirus lotnisko 1200.jpg
Przyjechałeś z Włoch? Sprawdź, co zrobić po powrocie

Na antenie Polskiego Radia 24 prof. Włodzimierz Gut odniósł się również od informacji mówiących, że na wynalezienie szczepionki przeciwko koronawirusowi potrzeba aż 18 miesięcy.

- Taka szczepionka oprócz tego, że musi być skuteczna, to musi być przede wszystkim bezpieczna. Bez sensu, gdyby była gorsza od choroby. Jeśli chodzi o eksperymenty związane z jej powstawaniem, to nikt nie przeprowadzi eksperymentu wprowadzenia koronawirusa w celu sprawdzenia szczepionki - zaznaczył doradca GIS.

***

Audycja: "Północ-Południe"
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Gość: prof. Włodzimierz Gut
Data emisji: 27.02.2020
Godzina emisji: 12.45

Polskie Radio 24/db

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej