"Element negocjacji". Prof. Rafał Chwedoruk o sporze wokół powiązania funduszy UE z praworządnością
- W kwestiach polityki międzynarodowej, w sytuacji, w której mowa jest o bardzo dużych pieniądzach, ale także o rozstrzygnięciu o charakterze ustrojowym, raczej nie powinniśmy rozstrzygać wszystkiego w kategoriach zero-jedynkowych. To element negocjacji, jeśli nawet padają w nich idące daleko określenia - mówił w Polskim radiu 24 prof. Rafał Chwedoruk, politolog z UW.
2020-11-14, 22:15
Porozumienie między Parlamentem Europejskim i niemiecką prezydencją w sprawie powiązania przestrzegania zasad praworządności z budżetem UE zakłada, że Komisja Europejska będzie mogła uruchomić mechanizm prowadzący do zamrożenia środków, na przykład, jeśli stwierdzi zagrożenie dla niezależności sądownictwa w danym kraju.
Powiązany Artykuł
"Odebranie suwerenności Polsce". Michał Wójcik o łączeniu zasad praworządności z wypłatą środków UE
Jak zaznaczył prof. Rafał Chwedoruk, spór o praworządność można postrzegać jako elementem szerszej dyskusji o kształcie Unii Europejskiej. - Mamy do czynienia z procesem, który z jednej strony dotyczy kwestii finansowych, nie tylko ilości pieniędzy, ale i zakresu władzy, które poszczególne podmioty będą miały przy ich podziale. Drugą kwestią jest sprawa wyzwania, jakie stanie przed Polską w kwestii pogłębiania UE. Już od kryzysu, który miał miejsce w latach 2018-2010 stało się jasne, ze Unia Europejska musi ruszyć z miejsca, w którym się znajduje - mówił politolog.
- Od takiej dyskusji nie uciekniemy, ona jest kanalizowana taktycznymi problemami, takimi, jak ten, z którymi mamy do czynienia w tej chwili. Decyzję o tym, czy będziemy brać w pogłębianiu się integracji europejskiej wokół jej głównej berlińsko-paryskiej osi, czy też widzimy przyszłość inaczej, w oddaleniu od tego nurtu, będziemy musieli wcześniej lub później, w jakiejś formie podjąć - podkreślał politolog.
W czwartek premier Mateusz Morawiecki zagroził odrzuceniem budżetu UE na lata 2021-2027, jeśli wypłata pieniędzy będzie powiązana z praworządnością. Szef polskiego rządu wysłał list w tej sprawie do liderów unijnych instytucji - przewodniczących Rady Europejskiej Charlesa Michela, Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, a także do Angeli Merkel - kanclerz Niemiec, które kierują w tym półroczu pracami Unii.
REKLAMA
- Janusz Kowalski: bronimy polskiej suwerenności przed bezczelnym atakiem eurokratów
- Powiązanie wypłat funduszy UE z praworządnością. Stanowcza reakcja Viktora Orbana
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Północ - Południe
Prowadzący: Mateusz Drozda
Gość: prof. Rafał Chwedoruk
REKLAMA
Data emisji: 14.11.2020
Godzina emisji: 21.35
PR24/ka
Polecane
REKLAMA