X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Element negocjacji". Prof. Rafał Chwedoruk o sporze wokół powiązania funduszy UE z praworządnością

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 22:15
- W kwestiach polityki międzynarodowej, w sytuacji, w której mowa jest o bardzo dużych pieniądzach, ale także o rozstrzygnięciu o charakterze ustrojowym, raczej nie powinniśmy rozstrzygać wszystkiego w kategoriach zero-jedynkowych. To element negocjacji, jeśli nawet padają w nich idące daleko określenia - mówił w Polskim radiu 24  prof. Rafał Chwedoruk, politolog z UW.
Audio
  • 14.11.2020 prof. Rafał Chwedoruk (Polskie Radio 24 / Północ - Południe)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: symbiot/ Shutterstock

Porozumienie między Parlamentem Europejskim i niemiecką prezydencją w sprawie powiązania przestrzegania zasad praworządności z budżetem UE zakłada, że Komisja Europejska będzie mogła uruchomić mechanizm prowadzący do zamrożenia środków, na przykład, jeśli stwierdzi zagrożenie dla niezależności sądownictwa w danym kraju.

michał wójcik 1200.jpg
"Odebranie suwerenności Polsce". Michał Wójcik o łączeniu zasad praworządności z wypłatą środków UE

Jak zaznaczył prof. Rafał Chwedoruk, spór o praworządność można postrzegać jako elementem szerszej dyskusji o kształcie Unii Europejskiej. - Mamy do czynienia z procesem, który z jednej strony dotyczy kwestii finansowych, nie tylko ilości pieniędzy, ale i zakresu władzy, które poszczególne podmioty będą miały przy ich podziale. Drugą kwestią jest sprawa wyzwania, jakie stanie przed Polską w kwestii pogłębiania UE. Już od kryzysu, który miał miejsce w latach 2018-2010 stało się jasne, ze Unia Europejska musi ruszyć z miejsca, w którym się znajduje - mówił politolog. 

- Od takiej dyskusji nie uciekniemy, ona jest kanalizowana taktycznymi problemami, takimi, jak ten, z którymi mamy do czynienia w tej chwili. Decyzję o tym, czy będziemy brać w pogłębianiu się integracji europejskiej wokół jej głównej berlińsko-paryskiej osi, czy też widzimy przyszłość inaczej, w oddaleniu od tego nurtu, będziemy musieli wcześniej lub później, w jakiejś formie podjąć - podkreślał politolog. 

W czwartek premier Mateusz Morawiecki zagroził odrzuceniem budżetu UE na lata 2021-2027, jeśli wypłata pieniędzy będzie powiązana z praworządnością. Szef polskiego rządu wysłał list w tej sprawie do liderów unijnych instytucji - przewodniczących Rady Europejskiej Charlesa Michela, Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, a także do Angeli Merkel - kanclerz Niemiec, które kierują w tym półroczu pracami Unii.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Północ - Południe 

Prowadzący: Mateusz Drozda

Gość: prof. Rafał Chwedoruk

Data emisji: 14.11.2020

Godzina emisji: 21.35

PR24/ka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fundusze za praworządność. Prof. Reginia-Zacharski: UE chce to zrobić z powodów ideologicznych

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 10:38
- Okazuje się, że zasada pacta sunt servanda nie jest przestrzegana. Pod koniec roku, gdy perspektywa budżetowa UE powinna być finalnie dopinana, próbuje się grać sprzecznie do ustaleń, które zapadły kilka miesięcy temu - powiedział prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Będziemy twardo negocjować". Radosław Fogiel o budżecie UE

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 17:59
- Nie zgodzimy się na to, aby decyzje o tym, jak funkcjonuje państwo w zakresie sądownictwa, zapadały poza Polską. Nie oddamy naszej suwerenności. Jestem przekonany, że sprawa rozejdzie się po kościach. Nikt w UE nie chce ryzykować łamania traktatów - w ten sposób Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS, odniósł się w Polskim Radiu 24 do wiązania budżetu UE z praworządnością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nadużycie Komisji Europejskiej". Prof. Grabowska o próbie wiązania funduszy UE z praworządnością

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 12:20
- Próba wiązania budżetu UE i dystrybucji jego środków z praworządnością, nie ma podstaw w traktatach unijnych - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Genowefa Grabowska, ekspert prawa międzynarodowego i europejskiego.
rozwiń zwiń