X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Czas na nową formułę Marszu Niepodległości". Dr Andrzej Anusz o obchodach święta 11 listopada

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 15:11
- Odchodzimy od tego, czym powinno być świętowanie 11 listopada i przekaz odzyskania niepodległości, wspólnoty Polaków, a koncentrujemy się tym, skąd się wzięli na marszu chuligani i jaka była reakcja policji. Czas na zastanowienie się nad nową formułą czczenia tego święta - mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz, politolog z Instytutu Józefa Piłsudskiego.
Audio
  • 15.11.2020 dr Andrzej Anusz (Polskie Radio 24 / Północ - Południe)
Starcia policji i uczestników Marszu Niepodległości na rondzie de Gaullea w Warszawie. Warszawa, 11.11.2020.
Starcia policji i uczestników Marszu Niepodległości na rondzie de Gaulle'a w Warszawie. Warszawa, 11.11.2020. Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało w sobotę zapis monitoringu ze środowych zajść podczas Marszu Niepodległości na rondzie de Gaulle'a w Warszawie.

policja 1111 EN 1200 .jpg
Szef BBN o 11 listopada: policja właściwie wypełnia misję zapewnienia porządku

"Policja miała prawo interweniować w zdecydowany sposób"

Dr Andrzej Anusz zwracał uwagę, że na opublikowanych nagraniach widać, że policja ewidentnie miała prawo, a nawet obowiązek interweniować w zdecydowany sposób. - Grupa chuliganów, która się dołączyła do tego przemarszu,  była bardzo agresywna, to oni byli stroną atakującą policję, która musiała reagować, co do tego nie ma żadnych wątpliwości - podkreślał.

Posłuchaj
20:45 _PR24_AAC 2020_11_15-12-35-28.mp3 15.11.2020 dr Andrzej Anusz (Polskie Radio 24 / Północ - Południe)

- Od jakiegoś czasu formuła marszu Niepodległości przeżywa pewien kryzys. Idea jego powstania była związana z zainteresowaniem młodych ludzi historią, także Żołnierzami Wyklętymi, to się bardzo ciekawie rozwijało i osiągnęło apogeum w 2018 r. podczas obchodów stulecia odzyskania niepodległości - przypominał politolog.

"Marsz Niepodległości się upolitycznia"

Zdaniem gościa audycji konieczna jest zmiana w sposobie świętowani podczas Marszu Niepodległości. - Ta formuła się wyczerpuje, przybiera bardzo partykularny charakter. W marszu biorą udział także politycy Konfederacji, wykorzystując go do przekazu antyrządowego. To wydarzenie bardzo się upolityczniło, idea, która mu przyświecała jeszcze kilka lat temu, w tej chwili zanika, najwyższa pora, by znaleźć nową formułę, łączącą różne środowiska i grupy, tak by 11 listopada można było razem świętować. Tegoroczny marsz to znak ostrzegawczy, jego organizatorzy mieli dobrą wolę, ale nie byli w stanie kontrolować tego, co się wydarzy - mówił dr Andrzej Anusz.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Północ - Południe 

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: dr Andrzej Anusz

Data emisji: 15.11.2020

Godzina emisji: 12.37

PR24/PAP/ka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"To absolutna skrajność". Macierewicz o użyciu broni gładkolufowej przez policję 11 listopada

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 13:45
- Policja ma wiele innych możliwości do wykorzystania w czasie burd niż strzelanie do ludzi. Sprawę wydarzeń 11 listopada w Warszawie trzeba dogłębnie wyjaśnić - mówił w Polskim Radiu 24, były szef MON, Antoni Macierewicz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zabrakło kooperacji między policją a organizatorami". Karol Gac o Marszu Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 13:36
- Ja myślę, że policja, mimo wszystko, nie pomagała (...). Doszło na początku do pewnego chaosu, ten marsz potem ruszył i niewątpliwie trzeba podkreślić, że zachowanie policji było zdecydowanie inne, niż obserwowaliśmy w ostatnich tygodniach - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta portalu dorzeczy.pl.
rozwiń zwiń