"To ogromna luka w socjalizacji". Karol Gac o obostrzeniach epidemiologicznych

- Jesteśmy bliżej niż dalej końca restrykcji. Sytuacja jest jednak nieprzewidywalna, nie wszystko da się zaprojektować - mówił w Polskim Radiu 24 Karol Gac, publicysta "Do Rzeczy".

2021-01-08, 13:00

"To ogromna luka w socjalizacji". Karol Gac o obostrzeniach epidemiologicznych
Karol Gac. Foto: PR24

Do dzisiaj zarażonych koronawirusem zostało około 88 mln ludzi na całym świecie. W Polsce łączna liczba zdiagnozowanych przypadków to 1,36 mln osób. Z kolei w Wielkiej Brytanii i Francji statystyki wskazują na ponad 2,7 mln chorych.

Pomimo różnic w liczbach, większość rządów decyduje się na podobne strategie walki z wirusem. Najczęściej jest to mniej lub bardziej restrykcyjny lockdown. W niektórych państwach obowiązuje godzina policyjna, tak jak na przykład na Węgrzech. Inne decydują się zamykać całe miasta.

Powiązany Artykuł

łazienki królewskie w warszawie shutterstock 1200x660.jpg
"Weekend kulturalny". Ferie online w mieście

Jak tłumaczył Karol Gac, "rządy różnych krajów podobnie zareagowały na pandemię". - Jeśli coś jest wprowadzane na świecie lub w Europie, to łatwiej jest to wprowadzać w poszczególnych państwach". Wskazał, że takie działania miały miejsce zarówno na wiosnę, jak i obecnie.

Publicysta stwierdził również, że "trudno jest żyć w zamknięciu" i "lockdown nie jest odpowiedzią". Gość PR24 widzi jednak ich słuszność i zaznaczył, że najważniejsze jest "zachowanie odpowiednich proporcji". - Oczywiście te obostrzenia są dotkliwe, społeczeństwo jest zmęczone, sfrustrowane i ja to w pełni rozumiem, ale myślę, że rząd stara się tam gdzie może momentami to luzować - mówił Karol Gac.

REKLAMA

Ocenił on, że "jesteśmy już coraz bliżej końca restrykcji". Zaznaczył przy tym jednak, że sytuacja jest dynamiczna i "nie wszystko da się zaprojektować".

Posłuchaj

Karol Gac o wpływie pandemii na życie społeczne 21:06
+
Dodaj do playlisty

Wpływ pandemii na życie społeczne 

Gość PR24 podkreślił również, że należy "próbować w maksymalnym stopniu chronić ochronę zdrowia i gospodarkę". Wskazał, że to kluczowe obszary, jednak zaznaczył, że równie ważne jest "zwykłe życie społeczne". Wyraził swoją obawę o to jak będą wyglądały relacje społeczne w przyszłości. - Dystans i nieufność może z nami pozostać - postawił tezę publicysta "Do Rzeczy". 

- Pewne straty finansowe czy gospodarcze jesteśmy w stanie odbudować, ale niektórych rzeczy, które dzieją się w społeczeństwie może nam być odbudować bardzo trudno albo może być to długotrwały proces - powiedział Karol Gac. 

Zdaniem gościa Polskiego Radia, lockdown ma też negatywny wpływ na edukację. Stwierdził, że poziom zdalnej nauki, jest znacznie niższy niż ten, który zapewnią stacjonarne lekcje. Naświetlił również problem budowania relacji międzyludzkich wśród uczniów. - Dzieci tracą kontakt z rówieśnikami. To ogromna luka w socjalizacji - wskazał.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

nastolatka młodzież smutek depresja 1200.jpg
Wpływ pandemii na samopoczucie Polaków. Zobacz najnowsze badanie
Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Północ - Południe"
Prowadzi: Ryszard Gromadzki
Gość: Karol Gac (Do Rzeczy"
Data emisji: 8.01.2021
Godzina emisji: 12.37

jbt

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej