"Kontynuowanie barbarzyństwa hitlerowskich Niemiec". Prof. Gontarski o odmowie Polsce reparacji
- Ile krzywdy wyrządziłeś, tyle odszkodowania - to sprawiedliwość wyrównująca. - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Gontarski, rektor Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie. - Polska, pod rządami Bieruta zrzekła się reparacji od Niemiec, ale zrobiła to pod sowieckim przymusem, a to, co zostało zrobione pod przymusem, jest nieważne - podkreślił.
2021-08-07, 13:44
Szef CDU Armin Laschet, kandydat na kanclerza Niemiec, stwierdził w rozmowie z "Rzeczpospolitą" z początkiem lipca, że "Niemcy są świadome historycznej odpowiedzialności wobec Polski", ale jednocześnie, że "kwestia reparacji została w przeszłości ostatecznie uregulowana w drodze wzajemnego porozumienia".
Powiązany Artykuł
"Taki mają pomysł na rozmowę z Polską". Prof. Kleiber o słowach Lascheta o reparacjach
- To jest kontynuowanie barbarzyństwa Niemiec hitlerowskich - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Gontarski z warszawskiej Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. - Prowadziłem w swoim czasie korespondencję w tej sprawie z ambasadorem Niemiec w Polsce. Pan ambasador na piśmie mi dał, że m.in. Niemcy ponoszą moralną odpowiedzialność - podkreślił gość "Tematu dnia".
Czytaj także:
- Rozliczenia polsko-niemieckie po II wojnie światowej. Ile wynoszą straty, które ponieśliśmy?
- Publicyści o słowach Lascheta: Niemcy nigdy nie zgodzą się na użycie sformułowania "reparacje"
- Raport o zniszczeniach Warszawy. Ozdoba: ważne, by udostępnić go stronie niemieckiej
Rozmówca Polskiego Radia 24 przywołał pisma Arystotelesa z IV wieku p.n.e., w których grecki filozof pisał: "ile krzywdy wyrządziłeś, tyle odszkodowania". - To sprawiedliwość wyrównująca. W Każdym podręczniku do etyki i prawa, w każdym państwie, również niemieckim, jest to tak wyrażone - ocenił ekspert.
Wąskie i szerokie reparacje
Gość "Tematu dnia" wyróżnił dwa rodzaje reparacji wojennych: w wąskim znaczeniu, państwo-państwu i w szerokim znaczeniu, czyli państwo-obywatelowi, należnych np. w razie "jeśli obywatel był na robotach i stracił zdrowie". - Niemcy nawet za to nie chcą płacić. Niemiecki Trybunał Konstytucyjny tłumaczy się immunitetem państwa niemieckiego, ale w prawie międzynarodowym nie ma immunitetu, on bierze się tylko ze zwyczaju - stwierdził.
REKLAMA
Posłuchaj
- Polska, pod rządami Bieruta zrzekła się reparacji od Niemiec, ale zrobiła to pod sowieckim przymusem. W Każdym podręczniku prawa stoi, że to, co zostało zrobione pod przymusem, jest nieważne - wskazał prof. Piotr Gontarski. Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Północ-południe"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Piotr Gontarski (rektor Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie)
REKLAMA
Data emisji: 07.08.2021
Godzina emisji: 12.39
PAP, Polskie Radio 24/ mbl
REKLAMA
Polecane
REKLAMA