Wiceminister rodziny: widzimy, jak istotna dla chęci zakładania rodzin jest tożsamość lokalna
- Coś, co było dla ludzkości oczywiste przez właściwie całą historię, pierwszy raz takie nie jest. Nie jest takie oczywiste, że po nas przyjdą kolejne pokolenia, a ta kurcząca się populacja spowoduje ogromne problemy. My to widzimy już na Zachodzie - powiedziała w audycji "Północ-południe" na antenie Polskiego Radia 24 Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej.
2021-09-19, 11:00
W sobotę odbyła się 11. edycja Kongresu Polska Wielki Projekt, na którym dyskutowano o przyszłości Europy. W tych spotkaniach uczestniczył prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Tematem paneli była demografia.
- Wyzwania demograficzne są, były i będą jeszcze na pewno przez jakiś czas. Ważne jest postawienie takiego pytania: co dalej z Europą w tym kontekście? - powiedziała Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej. - Widzimy w świetle różnych badań, jak bardzo istotna - nie tylko dla posiadania dzieci, ale dla zakładania rodzin, dla szczęśliwego życia - jest tożsamość lokalna - kontynuowała.
Powiązany Artykuł
Europoseł PiS o środkach z Funduszu Odbudowy: ich wypłata to nie jest ze strony UE żadna łaska
Dbałość o lokalną tożsamość
Gość Antoniego Trzmiela stwierdziła, że "to, w czym się trochę zapędziliśmy w procesach integracyjnych, to mówienie o europejskości, a nie o tym, co dalej z Europą, co dalej z Polską, z Niemcami, z Francją i z innymi krajami".
- Powinniśmy trochę wrócić do idei państw narodowych, to znaczy dbać o naszą lokalną tożsamość - stwierdziła wiceszef resortu rodziny i polityki społecznej.
REKLAMA
Posłuchaj
Wolne pokolenie
Barbara Socha nawiązała do konferencji "Generation Free", która była poświęcona państwom Trójmorza.
- Generation free to pierwsze pokolenie wolne. Widzimy, patrząc na te kraje Trójmorza, czyli na nasz region w ramach Unii Europejskiej, ogromny drenaż mózgów, ogromną imigrację młodych ludzi do Wielkiej Brytanii, do innych krajów bardziej rozwiniętych - powiedziała.
- Marlena Maląg: musimy inwestować w młodych ludzi, naszą przyszłość
- Dorota Bojemska o Strategii Demograficznej 2040: działamy na rzecz kolejnych pokoleń
"Czujemy się krajami kategorii B w Unii"
Według wiceminister sytuacja i warunki do życia w krajach Trójmorza są o wiele lepsze niż 10-15 lat temu.
REKLAMA
- Potrzebne są budowanie lokalnej tożsamości, pokazywanie bogactwa kulturowego, historycznego, turystyki czy nawet kulinariów - oznajmiła. - My, jako ten wschodni region, czujemy się ciągle takimi krajami kategorii B w Unii Europejskiej - dodała.
Powiązany Artykuł
Co determinuje decyzje Polaków dot. posiadania dziecka? Opublikowano badania na zlecenie resortu rodziny
"Jeszcze się nie zestarzeliśmy"
Barbara Socha zwróciła uwagę, że mamy wiele do zaoferowania i jesteśmy atrakcyjni nie tylko jako miejsce do życia, ale również dla inwestorów z innych krajów, czy to z zachodniej Europy, czy to spoza Unii Europejskiej.
- To się też wiąże bezpośrednio z naszą dbałością o rozwój demograficzny, o to, żeby dokonywała się zastępowalność pokoleń - podkreśliła. - Coś, co było dla ludzkości oczywiste przez właściwie całą historię, pierwszy raz takie nie jest. Nie jest takie oczywiste, że po nas przyjdą kolejne pokolenia, boimy się, że ta kurcząca się populacja spowoduje ogromne problemy. My to widzimy już na Zachodzie - wytłumaczyła.
Zdaniem wiceminister "jesteśmy regionem o dużym potencjale - żywym, młodym, kreatywnym właśnie dlatego, że jeszcze się nie zestarzeliśmy".
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
***
Audycja: "Północ - południe"
Prowadząca: Antoni Trzmiel
Gość: Barbara Socha (wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej)
Data emisji: 18.09.2021
REKLAMA
Godzina emisji: 21.36
bf
Polecane
REKLAMA