"Kto tak naprawdę zmusi Chiny, Indie czy USA do niskoemisyjności?". Publicysta o szczytach klimatycznych

- Wszyscy podkreślają, że musimy ratować planetę, natomiast Ci najwięksi, którzy mają najwięcej władzy i którzy też generują najwięcej tego dwutlenku węgla, mówią tylko: "no to ratujcie" - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Pacan (tysol.pl).

2021-11-02, 13:18

"Kto tak naprawdę zmusi Chiny, Indie czy USA do niskoemisyjności?". Publicysta o szczytach klimatycznych
Szczyt w Glasgow . Foto: PAP/EPA/FILIPPO ATTILI

Powiązany Artykuł

mid-epa09556356 (1).jpg
Premier Włoch: rezultaty szczytu G20 dają nadzieję

W Glasgow trwa konferencja klimatyczna ONZ - COP26. Przez niemal dwa tygodnie delegaci z prawie 200 państw świata będą negocjowali między innymi reguły globalnego handlu prawami do emisji dwutlenku węgla oraz deklaracje krajów w sprawie walki z ociepleniem, czyli ich zobowiązania do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Równolegle w sobotę w Rzymie rozpoczął się szczyt G20 pod hasłem  "Ludzie, planeta, dobrobyt". W Polskim Radiu 24 głosy dobiegające z obydwu konferencji skomentował Jakub Pacan.

Posłuchaj

Jakub Pacan: takie dobre życzenia wysyłane przez tych najbogatszych świata (Polskie Radio 24) 19:41
+
Dodaj do playlisty

Odnosząc się do postulatów i głosów jakie pojawiają się w mediach, rozmówca wskazał, że "są one niezwykle lakoniczne". - Takie dobre życzenia wysyłane przez tych najbogatszych świata - podkreślił.

- Odbieram to w taki sposób, że musimy ratować planetę i wszyscy mówią, że musimy ją ratować, natomiast Ci najwięksi, którzy mają najwięcej władzy i którzy też generują najwięcej tego dwutlenku węgla, mówią tylko: "no to ratujcie" - podkreślił. - Bo tak naprawdę, to kto zmusi Indie, Chiny, Rosję czy nawet Stany Zjednoczone do tego, żeby nie produkowały tego dwutlenku węgla, żeby były niskoemisyjne - stwierdził.

Jak podkreślił, "na pewno o wiele ważniejsze i cenniejsze są rozmowy, które odbywają się zakulisowo, których nie pokazują komunikaty". - Nie raz coś się może prześlizgnąć do opinii publicznej, aczkolwiek nie zawsze - wskazał.

REKLAMA

"Niepokojące trendy"

Jakub Pacan dodał także, że "są pewne niepokojące trendy dotyczące zeroemisyjności i ratowania klimatu". - Choćbyśmy nie wiadomo jak się starali, to trudno będzie nam obniżyć temperaturę na świecie do pół procent - powiedział.

Jak zaznaczył, "to jest też tak, że kraje UE produkują 17 proc. tego dwutlenku węgla". - Natomiast te wszystkie programy, które mają się pojawić, uważam, że spowodują, że Europa będzie po prostu kontynentem biednym - zaznaczył.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Północ - Południe 

REKLAMA

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Jakub Pacan (tysol.pl)

Data emisji: 2.11.2021

Godzina: 12.37

REKLAMA

jb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej