more_horiz

Święto Trzech Króli. Ks. dr Grzegorz Kurp: spotkanie z Chrystusem przemienia

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 13:43
- Chrystus się objawia. Objawia swoją boskość. Objawia to, po co przychodzi na świat. 25 grudnia, kiedy obchodzimy uroczystość Narodzenia Pańskiego, jest to narodzenie takie intymne, bliskie. Jezus rodzi się w grocie w Betlejem. (...) Natomiast w tym fakcie przyjścia tych trzech mędrców, królów do Betlejem, widzimy jak Jezus objawia się całemu światu - mówił w Polskim Radiu 24 ks. dr Grzegorz Kurp, pallotyn.
Święto Trzech Króli oznacza objawienie się Chrystusa całemu światu
Święto Trzech Króli oznacza objawienie się Chrystusa całemu światuFoto: pixabay.com/Myriams-Fotos

Święto Trzech Króli formalnie nazywane jest w Kościele katolickim uroczystością Objawienia Pańskiego. Tego dnia - wierzymy - do nowo narodzonego Jezusa przyszli Mędrcy ze Wschodu, by uwielbić mesjasza, ale także wręczyć mu trzy dary - złoto, które symbolizuje władzę królewską, kadzidło, które symbolizuje kapłaństwo i mirrę, która zwiastuje zbawczą śmierć Jezusa.

Objawienie całemu światu

W Polskim Radiu 24 uroczystość tę przybliżył słuchaczom ks. dr Grzegorz Kurp, pallotyn, który wyjaśnił przebieg wydarzeń opisanych w Ewangelii, ale także wytłumaczył ich sens i znaczenie. Przypomniał również, że dawniej w ramach uroczystości Objawienia Pańskiego świętowano również wspomnienie Chrztu Pańskiego, przemianę wody w wino podczas wesela w Kanie Galilejskiej oraz - w niektórych tradycjach - także rozmnożenia chleba.

- Wszystkie te wydarzenia łączy coś jednego. Mianowicie to, że Chrystus się objawia. Objawia swoją boskość. Objawia to, po co przychodzi na świat. 25 grudnia, kiedy obchodzimy uroczystość Narodzenia Pańskiego, jest to narodzenie takie intymne, bliskie. Jezus rodzi się w grocie w Betlejem, na peryferiach Cesarstwa Rzymskiego, już niżej i dalej nie można było. Przychodzi, objawia się pasterzom, z którymi jego rodzice żyli na co dzień. Natomiast tutaj w uroczystość Objawienia Pańskiego, w tym fakcie przyjścia tych trzech mędrców, królów do Betlejem, widzimy jak Jezus objawia się całemu światu, całemu ówczesnemu światu. Bo ci Trzej Mędrcy symbolizują również cały ówczesny, znany świat - mówił ks. dr Grzegorz Kurp.

- Też ta scena, kiedy we śnie dostają nakaz, polecenie, by wracali do swoich domostw inną drogą, też ma ogromny sens duchowy, ponieważ spotkanie z Chrystusem przemienia. Sprawia, że człowiek już nie wraca nigdy w te stare koleiny, ale ma wybrać nową drogę, rodzi się nowy człowiek, jest nowy początek wszystkiego - dodał.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:08 PR24_mp3 2022_01_06-12-35-37_Kurp.mp3 Ks. dr Grzegorz Kurp: spotkanie z Chrystusem przemienia ("Północ - Południe" / PR24)

* * *

Audycja: "Północ - Południe"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: ks. dr Grzegorz Kurp (pallotyn)
Data emisji: 06.01.2022
Godzina emisji: 12.35

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem