more_horiz

"Bohater i twórca polskich barw narodowych". Dr Skubisz o Walentym Zwierkowskim

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 09:40
- Twórcą barw narodowych w biało-czerwonym kształcie oraz kokardy narodowej była Walenty Zwierkowski - przypomniał w Polskim Radiu 24 dr Paweł Skubisz, dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Dr Paweł Skubisz w audycji Polskiego Radia 24 szczegółowo tłumaczył jak należy postępować z biało-czerwoną flagą, by traktować polskie barwy narodowe z szacunkiem
Dr Paweł Skubisz w audycji Polskiego Radia 24 szczegółowo tłumaczył jak należy postępować z biało-czerwoną flagą, by traktować polskie barwy narodowe z szacunkiemFoto: Shutterstock.com/Aliaksander Karankevich

2 maja przypada Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jest świętem ustanowionym w 2004 r. Posłowie, ustanawiając Dzień Flagi, zwrócili uwagę na to, że pomiędzy dwoma świętami państwowymi "Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski". Barwy polskiej flagi regulują precyzyjne przepisy, z których wynika jej kolorystyka, proporcje i wymiary.

- To istotna sprawa, żebyśmy godnie odnosili się do naszych symboli narodowych - powiedział dr Skubisz. Przypomniał, że uchwalona w 1997 roku konstytucja wskazuje trzy takie elementy: godło Rzeczypospolitej Polskiej, flaga państwowa i hymn. Podkreślił, że wszystkie trzy symbole narodowe podlegają ochronie prawnej.

Gość audycji tłumaczył skąd wzięły się biało-czerwone barwy narodowe, jak ewoluował wizerunek orła na herbie i godle RP i kiedy ustanowiono flagę w obecnie obowiązujących barwach, a także dlaczego w czasach PRL orzeł nie miał korony. Przypomniał także jak należy eksponować flagę i jak z nią postępować.

Dr Skubisz opowiedział również w rozmowie o postaci Walentego Zwierkowskiego, który był twórcą biało-czerwonych barw narodowych w obowiązującym kształcie.

Czytaj także:

Więcej z nagraniu audycji.

Posłuchaj

23:29 PR24_mp3_20220430213548_Paweł_Skubisz.mp3 Dr Paweł Skubisz o historycznym znaczeniu polskich barw narodowych (Północ-południe/Polskie Radio 24) 

** *

Audycja: Północ-południe

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz

Gość: dr Paweł Skubisz (IPN Szczecin)

Data emisji: 02.05.2022

Godzina emisji: 21.35

st

Zobacz także

Zobacz także