more_horiz

"Poparcie dla Putina jest szerokie, ale płytkie". Gursztyn o sytuacji w Rosji

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2022 22:26
- Rosjanie masowo popierają rosyjską agresję na Ukrainę, ale jednocześnie w 140-milionowym kraju brakuje ludzi, którzy chcą walczyć na Ukrainie, brakuje ochotników - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Piotr Gursztyn, wskazując, że poparcie dla Władimira Putina jest w Rosji "szerokie, ale płytkie". - Ściąganie ludzi do walki odbywa się z dużym trudem, oni nie palą się do walki, nie są gotowi do poświęceń za Rosję - wskazał publicysta.
Piotr Gursztyn
Piotr GursztynFoto: PR24

Wynikające z "niesamowitego braku kompetencji" straty wśród rosyjskich generałów nie mają precedensu w najnowszej historii - powiedział cytowany w niedzielę przez portal The Hill były naczelny dowódca wojsk NATO w Europie admirał James Stavridis. Według sztabu ukraińskiej armii i trudnych do potwierdzenia doniesień ukraińskich mediów dotychczas w rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginąć mieli m.in. zastępca dowódcy 8 Armii gen. dyw. Władimir Frołow, zastępca dowódcy 41. Armii Centralnego Okręgu Wojskowego Andriej Suchowiecki, zastępca dowódcy Floty Czarnomorskiej komandor Andriej Palij, gen. dyw. Witalij Gierasimow, gen. broni Jakow Rezancew i płk Siergiej Suchariew, dowódca elitarnego 331. Pułku Powietrznodesantowego Gwardii.

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

Według najnowszych, choć trudnych do potwierdzenia, danych Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, wynika, że obrońcy od 24 lutego zabili lub wykluczyli z walki 25 100 żołnierzy agresora. W 24 godziny liczba ta miała wzrosnąć o 200. Ukraińcy poinformowali również, że wedle ich szacunków Rosjanie stracili również: 1122 czołgi, 2713 opancerzone wozy bojowe, 509 zestawów artyleryjskich, 172 samobieżne wyrzutnie rakiet, 84 systemy walki przeciwlotniczej, 199 samolotów, 155 helikopterów, 1934 samochody i cysterny, 11 jednostek pływających, 341 bezzałogowych statków powietrznych, 38 jednostek sprzętu specjalnego oraz 90 rakiet.

Poparcie dla Putina szerokie, ale płytkie

- Rosji brakuje ochotników, którzy chcą walczyć na Ukrainie - ocenił w Polskim Radiu 24 dziennikarz TVP i publicysta Piotr Gursztyn. Zwrócił też uwagę na stwierdzenie Piotra Skwiecińskiego, szefa Polskiego Instytutu Kulturalnego w Moskwie i znawcy Rosji, który mówił, że "poparcie dla Putina jest bardzo szerokie, ale jednocześnie płytkie".

- Zgadzam się z tym, bo moja wiedza i moja intuicja na temat Rosji mi podpowiadają, że tak właśnie jest. Można to uzasadnić tym, że Rosjanie masowo popierają rosyjską agresję na Ukrainę (...) ale jednocześnie w 140-milionowym kraju brakuje ludzi, którzy chcą walczyć na Ukrainie, brakuje ochotników. Na 140 milionów, gdyby ochotników znalazło się 14 tysięcy, czyli promil, to już w zauważalny sposób pomogłoby armii rosyjskiej bo pozwoliłoby odtworzyć 14 grup batalionowych - wyliczył. - Tych ochotników brakuje. Ściąganie tych ludzi do walki odbywa się z dużym trudem, oni nie palą się do walki, nie są gotowi do poświęceń za Rosję - podkreślił Piotr Gursztyn.

Posłuchaj
23:40 PiotrGursztyn--PR24_mp3 2022_05_07-21-35-23.mp3 Piotr Gursztyn: poparcie dla Putina jest szerokie, ale płytkie ("Północ-południe"/ PR24)

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

***

Audycja: "Północ-południe"

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: Piotr Gursztyn (publicysta i dziennikarz TVP)

Data emisji: 07.05.2022

Godzina emisji: 21.33


Polskie Radio 24, PAP, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem