more_horiz

Nota dyplomatyczna ws. reparacji. Jarosław Wojtas: ponad 60 proc. Polaków to popiera

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2022 22:20
- Ponad 60 proc. Polaków popiera starania polskiej dyplomacji w zakresie uzyskania zadośćuczynienia od Niemiec. W związku z tym politycy Koalicji Obywatelskiej i chyba żadnej formacji opozycyjnej nie mogą sobie pozwolić na krytykę tych działań. To są jednak działania na rzecz polskiej racji stanu - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Wojtas, politolog z Wyższej Szkoły Bankowej, komentując podpisanie przez szefa MSZ noty dyplomatycznej do Niemiec ws. reparacji wojennych.
Nota dyplomatyczna ws. reparacji. Jarosław Wojtas: ponad 60 proc. Polaków to popiera
Nota dyplomatyczna ws. reparacji. Jarosław Wojtas: ponad 60 proc. Polaków to popieraFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną w sprawie reparacji wojennych od Niemiec. Po uroczystym parafowaniu dokumentu minister podkreślił, że nota zostanie teraz przekazana niemieckiemu MSZ. - Wyraża ona przekonanie polskiego ministra spraw zagranicznych, że strony powinny podjąć niezwłoczne działania zmierzające do trwałego, kompleksowego i ostatecznego, prawnego oraz materialnego uregulowania kwestii następstw agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945 - podkreślił Zbigniew Rau. W Polskim Radiu 24 sprawę komentował politolog Jarosław Wojtas.

Reparacje wojenne. "Za odpowiedzialnością moralną idzie finansowa"

Gość PR24 podkreślił, że podpisanie noty dyplomatycznej przez ministra Zbigniewa Raua świadczy o tym, że polska dyplomacja ws. uzyskania reparacji działa profesjonalnie, konsekwentnie i z determinacją. Zwrócił także uwagę, że uzyskanie odszkodowania od Niemiec może pozwolić Polsce na nadgonienie wieloletnich zapóźnień gospodarczych i ekonomicznych wywołanych przede wszystkim właśnie II wojną światową.

- Za odpowiedzialnością moralną powinna iść odpowiedzialność finansowa. Oczywiście Niemcy już wielokrotnie przeprosiły. Natomiast poza przeproszeniem, pewnym zrozumieniem swej roli w tej zbrodni, ważne jest to, aby zadośćuczynić osobom, które zostały skrzywdzone, a niemal każda polska rodzina została skrzywdzona w wyniku II wojny światowej. Też sytuacja gospodarcza Polski, miejsce Polski w układzie globalnym, czy w układzie europejskim, dzisiaj w Unii Europejskiej, też w dużej mierze zależało od tego, jak powstrzymano rozwój gospodarczy naszego kraju za pomocą tej grabieży, gwałtów, zniszczeń, które miały miejsce w naszym kraju - mówił Jarosław Wojtas.

Polacy chcą reparacji od Niemiec

Politolog ocenił, że - wbrew temu, co twierdzą politycy PO - gdyby doszło w Polsce do zmiany władzy, to najprawdopodobniej sprawa reparacji zostałaby zamrożona, o ile nie byłaby całkiem wyrzucona do śmieci.

- Chociaż dzisiaj byłoby to chyba ryzykowne, ponieważ, jak badania pokazywały, ponad 60 proc. Polaków popiera starania polskiej dyplomacji w zakresie uzyskania zadośćuczynienia. W związku z tym politycy Koalicji Obywatelskiej i chyba żadnej formacji opozycyjnej nie mogą sobie pozwolić na krytykę tych działań. To są jednak działania na rzecz polskiej racji stanu - podkreślił Wojtas.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:48 PR24_mp3 2022_10_03-21-35-22_Wojtas.mp3 Jarosław Wojtas o reparacjach wojennych ("Północ - Południe" / PR24)

* * *

Audycja: "Północ - Południe"
Prowadzi: Piotr Wąż
Gość: Jarosław Wojtas (politolog, Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu)
Data emisji: 03.10.2022
Godzina emisji: 21.35

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także