Zmiany w Orlenie. Jakub Wiech: firma ważna dla transformacji energetycznej kraju

2024-02-01, 22:05

Zmiany w Orlenie. Jakub Wiech: firma ważna dla transformacji energetycznej kraju
Prezes Orlenu Daniel Obajtek zapewniał że jego działania w koncernie, w tym badana przez prokuraturę fuzja z Lotosem, były niezbędne. Foto: Shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski

- Orlen przez ostatnie lata zebrał tyle siły i tyle aktywów, jeśli chodzi fuzje przeprowadzone z Lotosem czy PGNiG, że jest wyjątkowym, jeśli chodzi o polski rynek, podmiotem mogącym wziąć na siebie dużą część transformacji energetycznej kraju - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech (portal energetyka24.com).

Decyzję o odwołaniu Daniela Obajtka podjęła Rada Nadzorcza powołana przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy jeszcze za rządów PiS. Wkrótce może ona podzielić los prezesa. 6 lutego zbierze się Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które dokona zmian w Radzie Nadzorczej.

Jakub Wiech komentował zmiany w zarządzie firmy. - Zmienia się kierownictwo największej, najsilniejszej, najbardziej wpływowej polskiej spółki energetycznej, która jest postrzegana jako de facto motor całej transformacji energetycznej - zaznaczył.

Projekty budowy odnawialnych źródeł energii

- Od tego, kto będzie sprawował teraz władzę w spółce, zależy m.in. tempo, ale też w pewnym zakresie kierunek transformacji energetycznej. Przypomnijmy, że Orlen to np. projekty budowy mocy odnawialnych, małych modułowych reaktorów jądrowych, sektor paliw kopalnych i transformacja w kierunku niskoemisyjnej mobilności. Mamy tu skupione bardzo wiele aktywów i wyzwań, które stoją przed spółką. Trzeba obserwować to, co się dzieje wokół Orlenu, jeśli chodzi o kompletowanie nowego zarządu - zaznaczył gość audycji.

Posłuchaj

Jakub Wiech o zmianach we władzach Orlenu (Polskie Radio 24 / Północ - Południe) 23:05
+
Dodaj do playlisty

W 2023 roku synergie z przeprowadzonych przez Orlen przejęć i fuzji wyniosły ok. 1,5 mld zł - poinformował w czwartek na konferencji prasowej prezes koncernu Daniel Obajtek. Jak dodał, źródłami tych synergii były optymalizacje w łańcuchach dostaw, logistyce czy zakupach ropy. Przekonywał, że żadna z polskich firm nie byłaby w stanie realizować inwestycji w tej skali, w której realizuje je Orlen po serii fuzji i przejęć. - Gdyby nie pieniądze Orlenu nie byłoby środków na zamrożenie cen energii przez rząd - stwierdził.

Czytaj także:

Daniel Obajtek był prezesem zarządu i dyrektorem generalnym Orlenu od 6 lutego 2018 r. Za czasów prezesury Obajtka doszło m.in. do połączenia Orlenu i Grupy Lotos

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja: Północ - Południe 

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: Jakub Wiech

Data emisji: 1.02.2024

Godzina emisji: 21.35

PR24/ka/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej