more_horiz

Prof. Grabowska: obowiązkiem państwa polskiego jest zapewnić prawo do sądu

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 22:43
- Do sądu mamy iść nie tylko po wyrok, ale także po sprawiedliwość. Czy ta ustawa podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę stanie się remedium na wszelkie bolączki wymiaru sprawiedliwości, zobaczymy - powiedziała w audycji "Północ-Południe" prof. Genowefa Grabowska, polska prawniczka, polityk, profesor nauk prawnych, wykładowczyni Uniwersytetu Śląskiego
Audio
  • Genowefa Grabowska: każdy Polak i Polka ma prawo do sądu, a jeżeli to prawo byłoby zagrożone, to obowiązkiem państwa polskiego jest to prawo zapewnić. (Północ-Południe / PR24)
Warszawa, 23.01.2020. Pierwsza prezes SN Małgorzata Gersdorf (C) oraz sędziowie SN Włodzimierz Wróbel (2P), Marta Romańska (2L), prezes Sądu Najwyższego kierujący Izbą Cywilną Dariusz Zawistowski (L) podczas konferencji po wspólnym posiedzeniu trzech izb Sądu Najwyższego.
Warszawa, 23.01.2020. Pierwsza prezes SN Małgorzata Gersdorf (C) oraz sędziowie SN Włodzimierz Wróbel (2P), Marta Romańska (2L), prezes Sądu Najwyższego kierujący Izbą Cywilną Dariusz Zawistowski (L) podczas konferencji po wspólnym posiedzeniu trzech izb Sądu Najwyższego.Foto: PAP/Piotr Nowak

- Potwierdzam, przed chwilą prezydent złożył swój podpis na ustawie reformującej sprawiedliwości - powiedział w audycji "Rozmowa PR24" Błażej Spychalski.

Nowela wejdzie w życie (z wyjątkiem dwóch przepisów) po siedmiu dniach od opublikowania w Dzienniku Ustaw. Nowela była analizowana m.in. przez biuro prawa i ustroju Kancelarii Prezydenta. 

Prof. Genowefa Grabowska, polska prawniczka mówił w PR24 o znaczeniu decyzji prezydenta Andrzeja Dudy.\- Ta ustawa została wymuszona jako efekt zapobiegania przez państwo sytuacji, jaka w sądownictwie się ukształtowała. Mamy teraz szalony chaos - stwierdziła prawniczka. - W podpisaniu nowelizacji tych ustaw chodzi o to, żeby nie dochodziło do gorszących sytuacji - dodała.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Rzecznik SN: postanowienie TK nie może zablokować orzeczenia TSUE

Gość PR24 przypomniała, że każdy obywatel, Polak i Polka "ma prawo do sądu, a jeżeli to prawo byłoby zagrożone, to obowiązkiem państwa polskiego jest to prawo zapewnić".

- Do sądu mamy iść nie tylko po wyrok, ale także po sprawiedliwość. Czy ta ustawa podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę stanie się remedium na wszelkie bolączki tego systemu - zobaczymy - powiedziała Genowefa Grabowska.

***

Audycja: "Północ-Południe"

Prowadzący: Piotr Grzybowski

Gość: prof. Genowefa Grabowska

Data emisji: 04.02.2020

Godzina emisji: 21:35

PR24/tb/IAR/PAP

Zobacz także

Zobacz także