more_horiz

77. rocznica bitwy pod Monte Cassino. Anna Maria Anders: to była wielka duma dla mojego ojca

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 22:00
- Monte Cassino i Włochy to była wielka duma dla mojego ojca. To było wielkie zwycięstwo dla jego korpusu i dla Polski - mówiła w przeddzień 77. rocznicy bitwy pod Monte Cassino Anna Maria Anders, ambasador RP we Włoszech.
Anna Maria Anders
Anna Maria AndersFoto: facebook.com/AnnaMariaAnders

generał władysław anders NAC 1200.jpg
"Komuniści odebrali mu obywatelstwo, ale dla Polaków pozostał bohaterem". 51. rocznica śmierci gen. Władysław Andersa

18 maja 1944 roku, oddziały 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa zdobyły ruiny klasztoru na Monte Cassino. W przeddzień obchodów 77. rocznicy bitwy Anna Maria Anders opowiedziała o swoim ojcu i znaczeniu bitwy dla jej rodziny.

Ambasador RP we Włoszech mówiła, że pierwszy raz odwiedziła Monte Cassino, gdy miała około 10 lat. - Nie byłam tam z rodzicami. Pojechałam z koleżanką i jej rodziną. Pamiętam, jak tam stanęłam i widziałam nazwisko mojego ojca, generał Władysław Anders. To było niebywałe - opowiadała.

- Tak się dzieje, za każdym razem, jak gdzieś jestem i widzę nazwisko ojca, to jest przyjemnie - dodała.

Rozmówczyni Piotra Kowalczuka wspominała, że pod Monte Cassino ze swoim ojcem była tylko raz w 1969 roku. - To była jego ostatnia wizyta w tym miejscu. Lekarze doradzali mu, żeby nie jechał. Mówili, że tam jest gorąco, że może umrzeć - tłumaczyła, dodając, że jej ojciec postawił się wtedy lekarzom.

- Powiedział: "jeżeli mam umrzeć to jest właściwe miejsce dla mnie". Ojciec rok później został tam pochowany - opowiadała córka generała.

Zapraszamy do wysłuchania całej, niezwykle poruszającej, rozmowy:

Posłuchaj
08:28 _PR24_AAC 2021_05_17-21-36-29.mp3 Anna Maria Anders: Monte Cassino i Włochy to była wielka duma dla mojego ojca (Północ-południe)

 

* * *

Audycja: "Północ-południe"
Prowadzi: Piotr Kowalczuk
Gość: Anna Maria-Anders (ambasador RP we Włoszech)
Data emisji: 17.05.2021
Godzina emisji: 21:35

pkur

Zobacz także

Zobacz także