more_horiz

"Dla Polski to nie jest dobra informacja". Piekutowski o ewentualnym zwycięstwie SPD do Bundestagu

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2021 23:28
- [Wygrana SPD - red.] dla Polski nie jest specjalnie dobrą informacją, ale też nie jest tragiczną - powiedział w audycji "Północ - Południe" na antenie Polskiego Radia 24 Jarema Piekutowski z Nowej Konfederacji. - Gdyby Armin Laschet zostałby Kanclerzem Niemiec (...) te pozytywne relacje byłyby kontynuowane - stwierdził.
Olaf Scholz
Olaf ScholzFoto: PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL

Po 16 latach ze stanowiskiem kanclerza żegna się Angela Merkel. W niedzielę Niemcy poszli do urn, aby wybrać swoich przedstawicieli do Bundestagu. Nowy parlament wybierze następcę Merkel.

SPD wybory Niemcy PAP 1200.jpg
Niemcy: wyrównany wyścig w wyborach do Bundestagu. Kolejne sondaże dają minimalną wygraną SPD

Według wyników sondażowych, opublikowanych przez telewizję ZDF, socjaldemokraci (SPD) uzyskali 25,8 proc. głosów. Partie CDU/CSU mogą liczyć na około 24 proc. poparcia. Wcześniej telewizja ARD mówiła o remisie ze wskazaniem na SPD. Jeżeli ta tendencja się utrzyma, to chadeków czeka historyczna porażka.

- Wszyscy zdawali sobie sprawę, że w tym momencie poparcie dla CDU powoli spada - powiedział Jarema Piekutowski. - Choć jeszcze parę miesięcy temu mówiło się, że zwycięstwo CDU nie będzie zbyt wysokie - kontynuował.

Posłuchaj
22:58 PR24_mp3 2021_09_26-21-35-28.mp3 Jarema Piekutowski o wyborach w Niemczech ("Północ - Południe")

Znacząca zmiana w Niemczech

Zmiana władzy, nie tylko na stanowisku kanclerza, ale także przy ewentualnym zwycięstwie socjaldemokratów, zdaniem Piekutowskiego, jest znacząca.

- To jest ogromny sukces SPD - stwierdził gość Polskiego Radia 24. - W jakiś sposób odzwierciedla rozczarowanie Niemców ostatnimi latami - wytłumaczył.

Współpraca między Niemcami a Polską po wyborach

W audycji "Północ - Południe" Jarema Piekutowski odniósł się do ewentualnej współpracy nowego rządu Niemiec z Polską, jeżeli oficjalne wyniki wyborów wskażą na wygraną SPD.

bundestag free 1200.jpg
Wybory w Niemczech. Pierwszy raz od 68 lat w Bundestagu znajdzie się przedstawiciel duńskiej mniejszości

Jego zdaniem Olaf Scholz będzie stawiał na poprawne stosunki z Polską. Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że Scholz wspierał inicjatywę budowy gazociągu Nord Stream 2, a ponadto jest on twarzą transformacji energetycznej.

Scholz może być kojarzony przez naszych polityków z Lewicą, która jest przez rząd bardzo silnie krytykowana i sprawy ideowe mogą stanąć na drodze dobrych relacji - stwierdził Jarema Piekutowski.

Czytaj także:

- Dla Polski to nie jest specjalnie dobra informacja, ale też nie jest jakaś tragiczna - skomentował gość PR24, odnosząc się do wyników wyborów. - Nie ma w Niemczech aż tak idącej polaryzacji i sporu politycznego, jaki jest u nas - dodał.

Według Jaremy Piekutowskiego "gdyby Armin Laschet zostałby kanclerzem Niemiec (...) te pozytywne relacje byłyby kontynuowane".

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

* * *

Audycja: Północ-południe

Prowadząca: Krzysztof Grzybowski

Gość: Jarema Piekutowski (Nowa Konfederacja)

Data emisji: 26.09.2021

Godzina emisji: 21.35

bf/IAR/PR24

Zobacz także

Zobacz także