more_horiz

Kondycja ukraińskiej armii. Bobołowicz: jest przygotowana do obrony i dozbrajana zachodnim sprzętem

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 13:30
- Dziś ukraińska armia ma potencjał do tego, by prowadzić działania obronne - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Bobołowicz, korespondent Radia WNET na Ukrainie.
- Ukraińska armia jest taką, o której można myśleć, że ma potencjał do tego, by prowadzić działania obronne - mówił w PR24 Paweł Bobołowicz
- Ukraińska armia jest taką, o której można myśleć, że ma potencjał do tego, by prowadzić działania obronne - mówił w PR24 Paweł BobołowiczFoto: twitter.com/Defence of Ukraine

Gość PR24 mówił o kondycji ukraińskiej armii oraz o koncentracji rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą. Jak powiedział, od 2014 r. podlega ona "stałej rosyjskiej agresji", od kilku lat jest zmuszona do prowadzenia wojny obronnej. W tym czasie się też zmieniła. - Od armii ochotniczej, gdzie podstawową rolę odgrywały bataliony tworzące się z wolontariuszy, po dobrze przygotowaną armię, która ma potężne zaplecze w postaci osób, które przeszły służbę wojskową - powiedział gość. PR24.

"Uzbrojenie dostaje od Amerykanów"

Gdy w 2014 r. Ukraina padła ofiarą rosyjskiej agresji, front na Donbasie utrzymano właśnie wysiłkiem wolontariuszy i batalionów ochotniczych, część miast utracono przez zdradę lub bezsilność mundurowych. Po ponad siedmiu latach siły zbrojne częściowo się zreformowały. Gdyby Rosja zdecydowała się teraz na regularną wojnę, miałaby do czynienia z silniejszym przeciwnikiem niż przed laty.

- To jest dziś armia, która uzbrojenie dostaje od Amerykanów, to broń o standardach natowskich, broń, która zwiększyła możliwości przeciwpancerne. Tego musi obawiać się Federacja Rosyjska, tym bardziej, że (armia ukraińska - red.) także szkoleniowo współpracuje z armiami zachodnimi, w tym z armią polską. To też armia, która jest wpierana przez Wielką Brytanię - powiedział Paweł Bobołowicz.

Czytaj także:

Artyleria Sił Zbrojnych Ukrainy jest jednym z ważniejszych elementów obrony tego państwa, ale jest coraz starsza i będzie wymagała coraz większych środków finansowych na jej konserwację, remonty i utrzymanie. Jeszcze więcej będzie kosztowała jej wymiana na nowe i nowoczesne wzory zachodniej lub krajowej produkcji. Istotnego wzmocnienia wymagają również systemy rozpoznania, dowodzenia i łączności. Większość systemów dowodzenia artylerią opiera się jeszcze na radzieckich pojazdach.


Posłuchaj
21:10 PR24_mp3 2021_12_02-12-35-38.mp3 - Ukraińska armia jest taką, o której można myśleć, że ma potencjał do tego, by prowadzić działania obronne - mówił w PR24 Paweł Bobołowicz.

***

Audycja: "Północ - Południe"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: Paweł Bobołowicz, korespondent Radia WNET na Ukrainie

Data emisji: 02.12.2021

Godzina: 12:35 

Zobacz także

Zobacz także