more_horiz

Polskie Pioruny skuteczne w walce z Rosją. Wiceprezes Mesko: rozmawiamy nt. poważnych kontraktów

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 11:30
- Na to, by ujawniać szacunki dotyczące tego, ile maszyn zostało trafionych tym systemem, jest za wcześnie - mówił w Polskim Radiu 24 Przemysław Kowalczuk, wiceprezes spółki Mesko.
Piorun ze Skarżyska skuteczny w walce z Rosjanami. Kowalczuk: jest możliwość poważnych kontraktów eksportowych
Piorun ze Skarżyska skuteczny w walce z Rosjanami. Kowalczuk: jest możliwość poważnych kontraktów eksportowychFoto: TT/@MON_GOV_P

W mediach społecznościowych – ukraińskich i polskich – pojawiają się doniesienia dotyczące wysokiej skuteczności polskich zestawów rakietowych Piorun. Jak podawało Radio Kielce, polski rząd już na początku lutego podjął decyzje o przekazaniu Ukrainie przenośnych zestawów przeciwlotniczych Piorun, które są produkowane w skarżyskim Mesko.

- Na to, by ujawniać szacunki dotyczące tego, ile maszyn zostało trafionych tym systemem, jest za wcześnie, ale takie dane pojawią się wkrótce oficjalnie. Mogę powiedzieć, że jesteśmy jednak zadowoleni z efektów. Już poprzednicy Pioruna, czyli zestawy rakietowe Grom były przedmiotem eksportu - wyjaśnił Przemysław Kowalczuk.

"Piorun do USA"

Dodał, że obecnie trwają rozmowy i pertraktacje dotyczące eksportu z kilkunastoma podmiotami w tym z partnerami z USA, zostało więc otwarte pewne okno możliwości. Dodatkowo wykorzystywane jest to, co zostało wypracowane wcześniej, w innych miejscach PGZ, a to z kolei owocuje możliwością poważnych kontraktów eksportowych.

Broń produkowana w skarżyskich zakładach zbrojeniowych Mesko jest bardzo ceniona i jest w 100 proc. dziełem polskich konstruktorów i technologów. Jest to produkt dopracowany technologicznie. Po raz pierwszy wzmianki o zastosowaniu w walce na Ukrainie Piorunów opublikowano w sobotę 6 marca. Rakieta wystrzelona z zestawu miała zestrzelić śmigłowiec na północ od Kijowa.

Czytaj także:

- Dla nas szczęśliwie współpraca z Ukrainą zaczęła się już jakiś czas temu, teraz trzeba tylko ją rozwinąć, bo potrzeby tego kraju są duże i nagłe, na teraz. Wraz z innymi spółkami PGZ podjęliśmy więc próby zwielokrotnienia kontaktów, włącznie z transferem technologii. Dla niektórych typów uzbrojenia ten transfer już jest - wyjaśnił Przemysław Kowalczuk.

Posłuchaj
24:43 _PR24_AAC 2022_04_24-21-34-51.mp3 Piorun ze Skarżyska skuteczny w walce z Rosjanami. Kowalczuk: jest możliwość poważnych kontraktów eksportowych ("Północ - Południe")

***

Audycja: "Północ - Południe"

Prowadzący: Piotr Nisztor

Gość: Przemysław Kowalczuk, wiceprezes spółki Mesko

Data emisji: 24.04.2022

Godzina: 21:34

Zobacz także

Zobacz także