more_horiz

Wsparcie USA dla Ukrainy. Prof. Lewicki: chcą drastycznie obniżyć poziom przygotowania militarnego Rosji

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 22:00
- Sądzę, że o to chodzi Ameryce, że jakkolwiek skończy się ten konflikt na Ukrainie, to Rosja długo nie będzie mogła poprowadzić żadnego innego konfliktu - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista z UKSW.
Prof. Zbigniew Lewicki: można wysnuć tezę, sądzę, że Amerykanom chodzi o to, by Rosja długo nie mogła poprowadzić żadnego innego konfliktu
Prof. Zbigniew Lewicki: można wysnuć tezę, sądzę, że Amerykanom chodzi o to, by Rosja długo nie mogła poprowadzić żadnego innego konfliktu Foto: SERGEY BOBOK/AFP/East News

Stany Zjednoczone są jednym z krajów, który dostarcza pomoc wojskową Ukrainie. Amerykanista prof. Zbigniew Lewicki ocenił na antenie Polskiego Radia 24, że USA "chcą drastycznie obniżyć poziom przygotowania militarnego Rosji". Zauważył, że Rosjanie tracą wiele sprzętu na Ukrainie. Ponadto Zachód nakłada kolejne gospodarcze sankcje, dotkliwe dla agresora.

- Można wysnuć tezę, sądzę, że o to chodzi Ameryce, że jakkolwiek skończy się ten konflikt na Ukrainie, to Rosja długo nie będzie mogła poprowadzić żadnego innego konfliktu - ocenił prof. Lewicki. Nie zgodził się zatem, że na wschodzie  Europy toczy się "proxy war" (wojna zastępcza) z udziałem Stanów Zjednoczonych.

"Nie widzę jak z tego, co teraz się dzieje, Rosja mogłaby wyjść silna"

Gość PR24 zestawił tę sytuację z "gwiezdnymi wojnami", polityką prowadzoną w latach 80. XX wieku przez prezydenta USA Ronalda Reagana polegającą na wyniszczającym gospodarczo Sowietów wyścigu zbrojeń. Uważa się, że tempo tego wyścigu doprowadziło do upadku ZSRR. Dziś, jak mówił amerykanista, sankcje "nie są idealne, ale bardzo mocne", "Rosja traci dużo nie tylko pieniędzy, ale i możliwości handlowych".

Posłuchaj
22:06 [PR24]PR24 (mp3) 2 maj 2022 21_37_04.mp3 Prof. Zbigniew Lewicki o polityce Waszyngtonu względem Ukrainy (Północ-Południe/Polskie Radio 24) 

Jak kontynuował, wkrótce wiele państw może odnaleźć alternatywne źródła energii, a poza surowcami, Kreml nie może wiele zaoferować. Wówczas skończą się zyski polityków i oligarchów z współuczestniczenia we władzy. - Kto wówczas będzie wierny Putinowi? Kto będzie wszystko finansował? - pytał prof. Lewicki. - Nie widzę jak z tego, co teraz się dzieje, Rosja mogłaby wyjść silna, gotowa do dalszych działań - spuentował.

Więcej w nagraniu.

** *

Audycja: Północ-południe

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gośćprof. Zbigniew Lewicki (amerykanista, UKSW)

Data emisji: 02.05.2022

Godzina emisji: 21.35

PR24/ms, IAR

Zobacz także

Zobacz także