more_horiz

Zagrożenie ze strony Rosji i Chin. Paweł Lisicki: Zachód musi zdefiniować wroga

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 13:04
- NATO i Zachód są w takiej sytuacji, że musi zdefiniować kto jest jego największym przeciwnikiem i zagrożeń. Przez długi czas przed wojną można było odnieść wrażeniem, że są nim Chiny. Sytuacja zmieniła się 24 lutego - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Lisicki, redaktor naczelny "Do Rzeczy".
Paweł Lisicki podkreślił, że Zachód musi zdefiniować swojego wroga
Paweł Lisicki podkreślił, że Zachód musi zdefiniować swojego wrogaFoto: shutterstock.com/Alexandros Michailidis

Liderzy siedmiu najbogatszych krajów świata rozmawiają o Ukrainie na szczycie grupy G7 w Bawarii. Zachód ma ogłosić nowe sankcje na Rosję. Kraje Zachodu chcą m.in. ustanowić zakaz importu rosyjskiego złota. To drugie po surowcach energetycznych źródło dochodu Moskwy z którego finansuje ona inwazję na Ukrainie.

Sojusz Rosji z Chinami

Zdaniem Pawła Lisickiego, zakaz importu złota nie wpłynie znacząco na Rosję, ponieważ ta skutecznie omija sankcje. - Są to pewne utrudnienia dla Rosyjskiej gospodarki, ale w tym czasie kiedy odbywa się szczyt G7, miał miejsce szczyt m.in. Chin, Indii, Brazylii czy Rosji. Wszystko wskazuje na to, że Rosji udaje się omijać sankcje i przekierowywać eksport towarów właśnie do tych państw - powiedział.

- Nie spodziewam się, że zakaz importu złota w istotny sposób wpłynęła na sytuację wojenną, bo do tego ma się ona sprowadzać - dodał.

Paweł Lisicki ocenił także, że rośnie zagrożenie dla USA i tym samym NATO i całego Zachodu zarówno ze strony Rosji jak i Chin. - NATO i Zachód jest w takiej sytuacji, że musi zdefiniować kto jest jego największym przeciwnikiem i zagrożeń. Przez długi czas przed wojną można było odnieść wrażeniem, że są nim Chiny. Sytuacja zmieniła się 24 lutego, gdzie można sądzić że dla USA głównym zagrożeniem jest Rosja. Ta sytuacja jest jednak powiązana - ocenił. 

- Kraje Zachodu zdają się wychodzić z założenia, że sankcje na Rosję i dostawy broni na Ukrainę przyniesie efekt i znacząco osłabi Rosji i tym samym osłabi potencjalny sojusz Chin z Rosją - powiedział.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
21:50 PR24_mp3 2022_06_27-12-36-35.mp3 Paweł Lisicki m.in. o sytuacji dot. bezpieczeństwa na świecie (Północ-Południe)

* * *

Audycja: "Północ-południe"
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: Paweł Lisicki (DoRzeczy)
Data emisji: 27.06.2022
Godzina emisji: 12.36

dz

Zobacz także

Zobacz także