"Gaz i atom służą transformacji energetycznej". Wojciech Jakóbik o głosowaniu w europarlamencie
- Doszło do rozstrzygnięcia głosowania. Gaz i atom zostają w taksonomii. Są uznawane za rozwiązania zrównoważone nie dlatego, że gaz ziemny nagle przestał być paliwem kopalnym, a atom jest pozbawiony wad, ale dlatego, że służą transformacji energetycznej w krajach takich jak na przykład Polska - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik ("BiznesAlert").
2022-07-06, 13:20
Jest zgoda Parlamentu Europejskiego na uznanie gazu i atomu za zielone w transformacji energetycznej, co jest kluczowe dla Polski. Uwzględnienie błękitnego paliwa i energii jądrowej jako paliw przejściowych w odchodzeniu od węgla toruje drogę do finansowania inwestycji w te źródła. Zabiegała o to między innymi Polska, która od dawna mówi, że nie jest w stanie szybko przejść od węgla do energii ze źródeł odnawialnych.
Na antenie Polskiego Radia 24 Wojciech Jakóbik powiedział, czym jest taksonomia. Jak wskazał, że "to wytyczne, według których określamy, które inwestycje służą ochronie klimatu, są zrównoważone - czyli nie tylko nie szkodzą, ale pomagają chronić klimat - a które są szkodliwe". - W katalogu takich inwestycji mogły się znaleźć te w atom i gaz, ale nie musiały. Zależało to od tego, jak głosowałby Parlament Europejski - wyjaśnił.
"Gaz i atom zostają w taksonomii"
- Niedługo przed naszym połączeniem doszło do rozstrzygnięcia głosowania i okazało się, że gaz i atom zostają w tej taksonomii - podkreślił. - Są uznawane za rozwiązania zrównoważone nie dlatego, że gaz ziemny nagle przestał być paliwem kopalnym, a atom jest pozbawiony wad, ale dlatego, że służą transformacji energetycznej w krajach takich jak na przykład Polska - ocenił.
Podkreślił, że "atom da nam bezpieczną transformację energetyczną". - Pozwoli Polsce zabezpieczać odnawialne źródła energii przy zerowej emisji CO2 - zaznaczył.
REKLAMA
Zapytany o konsekwencję decyzji PE, powiedział, że "jest ona taka, że łatwiej będzie finansować inwestycje tego typu". - Gdyby gaz i atom wypadły z tej taksonomii, mielibyśmy na przykład problem ze stworzeniem modelu finansowego polskiej elektrowni jądrowej, a mamy go przedstawić właśnie w tym roku - dodał.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
REKLAMA
Audycja: Północ - południe
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Wojciech Jakóbik ("BiznesAlert")
Data emisji: 6.07.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 12.37
jb
Polecane
REKLAMA