more_horiz

Dr Górka-Winter: nieobjęcie sankcjami Kaliningradu pozwoli na rozbudowanie jego potencjału militarnego

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 22:17
- Kaliningrad to nie tylko eksklawa, w której żyją Rosjanie, to bardzo dobrze zbudowana baza militarna - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 dr Beata Górka-Winter (Uniwersytet Warszawski).
Beata Górka-Winter w PR24: Kaliningrad to nie tylko eksklawa, w której żyją Rosjanie, a bardzo dobrze zbudowana baza militarna
Beata Górka-Winter w PR24: Kaliningrad to nie tylko eksklawa, w której żyją Rosjanie, a bardzo dobrze zbudowana baza militarnaFoto: Shutterstock.com / edia_works

W drugiej połowie czerwca zaczął obowiązywać zakaz tranzytu kolejowego stali i wyrobów z żelaza między obwodem kaliningradzkim, a pozostałymi częściami Rosji przez Litwę. Władze w Wilnie wprowadziły te ograniczenia w ramach sankcji Unii Europejskiej, które nałożone zostały na Rosję z powodu jej inwazji na Ukrainę. Moskwa oskarżyła Litwę o wstrzymanie tranzytu i zapowiedziała działania odwetowe. Niemiecki kanclerz Olaf Scholz sugerował, że Litwa powinna umożliwić przez swoje terytorium kolejowy tranzyt rosyjskich towarów objętych sankcjami do obwodu kaliningradzkiego.

- Kaliningrad to nie tylko eksklawa, w której żyją Rosjanie, to bardzo dobrze zbudowana baza militarna - komentowała ekspertka ds. bezpieczeństwa międzynarodowego. Jak dodała, nieobjęcie sankcjami tej części Rosji, umożliwi Kremlowi wzmacniać potencjał militarny regiony. A zatem w kwestii zakazu tranzytu do obwodu kaliningradzkiego "nikt nie powinien mieć wątpliwości".

Czytaj również:

Dr Górka-Winter: postawa Berlina ws. Ukrainy jest dwuznaczna

Dr Beata Górka-Winter odniosła się do "dwuznacznej" postawy Berlina w tej sprawie i wskazała na "duże rozbieżności" między deklaracjami Niemiec a realnymi działaniami. - Z jakiegoś powodu nadal wykazują się dużym humanitaryzmem wobec społeczeństwa rosyjskiego. Próbują postawić sprawę w ten sposób, że przeciętnych Rosjan nie można obwiniać o to, co robi Kreml, mimo że mamy dane sondażowe świadczące o tym, że to nie tylko "wojna Putina" czy "wojna Kremla", a wojna popierana przez ok. 70 proc. społeczeństwa - stwierdziła.

Posłuchaj
21:38 Górka PR24_mp3_20220711213729.mp3 Beata Górka-Winter o sytuacji obwodu kaliningradzkiego (Polskie Radio 24/Północ-południe) 

- Niemcom trudno jest przełamać taką swojego rodzaju, nie bójmy się użyć tego słowa, sympatię do Rosjan, którą budowali po rozpadzie Związku Radzieckiego, kiedy dużo zainwestowali, nie tylko biznesowo-ekonomicznie, ale też społecznie (w ten kraj - red.) - oświadczyła gość PR24.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Północ-południe"

Prowadzący: Piotr Wąż

Gość: dr Beata Górka-Winter

Data emisji: 11.07.2022

Godzina emisji: 21.35

PR24/IAR, ms

Zobacz także

Zobacz także